6 °C

Marmaris'te 44 hektarlık alan küle döndü!

Marmaris'te bir evdeki piknik tüpünün patlaması sonucu ormana sıçrayan yangın 14 saat sonra kontrol altına alınabildi. Yoğun çalışmalar sonucu tamamen söndürülen yangın, Marmaris'in en güzel noktalarından olan 44 hektarlık ormanı küle çevirdi

Marmaris'te 44 hektarlık alan küle döndü!

MUĞLA - Marmaris'te dün akşam saatlerinde başlayan, 14 saatlik yoğun çalışmaların ardından kontrol altına alınabilen yangın, tamamen söndürüldü. Soğutma çalışmalarına ise devam ediliyor.

Marmaris Beldibi Mahallesi Seki Mevkii'nde bir evin mutfağında dün saat 17.30 sıralarında piknik tüpü bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Evde bulunanlar tarafından balkona çıkartılan tüp, bir süre sonra büyük bir gürültüyle patladı ve ormanlık alana fırladı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu yaklaşık 14 saat sonra kontrol altına alınan yangın, 44 hektarlık ormanı küle çevirdi.

Deniz Üs Komutanlığı'ndan destek alındı

Marmaris'teki yerleşim yerlerini de tehdit eden yangına, Muğla'nın yanı sıra İzmir, Denizli ve Aydın'dan gelen 2 helikopter, 32 arazöz, 37 teknik eleman, 14 su tankeri, 10 ilk müdahale aracı, 6 dozer ve 266 orman işçisi ile müdahale edildiği kaydedildi. Muğla Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ve Aksaz Deniz Üs Komutanlığı yangın söndürme ekiplerinin de çalışmalara destek verdiği bildirildi. 

"İhmal sonucu yangına sebebiyet vermek" suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi

Keşif helikopteriyle yapılan gözlemler sonunda 44 hektar orman alanına zarar verdiği açıklanan yangına, şiddetli rüzgara rağmen etkin bir şekilde müdahale edildiği vurgulandı. 

Bu arada, yangının başlamasına neden olduğu iddia edilen tüpün patladığı evin sahibi S.A'nın (36) savcılıktaki sorgusunun ardından, "ihmal sonucu yangına sebebiyet vermek" suçlamasıyla mahkemeye sevk edildiği öğrenildi.

Havadan böyle görüntülendi

Vali Vekili Özdemir:

Can kaybı söz konusu değil

Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Marmaris'teki orman yangınına ilişki,  "Korktuğumuz kadar büyük bir tehlike olmayacak inşallah. İlçe halkımız sakin ve herhangi bir can kaybı söz konusu değil" dedi. 

Marmaris'e gelen Vali Vekili Özdemir, Beldibi Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangını söndürme çalışmalarını, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zeki Temur, Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Çelik ve Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ile takip etti. 

Yangın komuta aracında, son durum hakkında bilgi alan Özdemir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tüm üst düzey yetkililerle yangın sahasında çalışmaları yakından takip ettiklerini söylemişti.

"Yangın tüp patlaması sonucu çıktı" 

Yangının çıkış nedeniyle ilgili de bilgi veren Özdemir, "Yangının, orman kenarında bulunan bir evdeki tüp patlaması sonucu çıktığı söyleniyor. Patlamanın etkisiyle tüpün parçalarının ormana dağılmasıyla yangın başlamış" ifadesini kullandı.   

Özdemir, yanan alanı gece olduğu için şu an ölçme imkanı olmadığını dile getirdi.   

Orman Bölge Müdürü Kara da "hava unsurlarının yangına geç müdahale ettiği" iddialarına yanıt verdi. 

Yangına müdahale eden 2 helikopterin Fethiye'deki yangından bölgeye hareket ettiğine dikkati çeken Kara, şunları söyledi: 

"Yaklaşık 80 kilometre hızla esen rüzgar vardı. Hava kararmak üzere olduğu için helikopterler birkaç sorti yaptı ve akşam şartlarında çalışmaları riskli olduğu için yere indi. Yer ekiplerimiz süratle müdahale etti. Yangının çevresini tamamen sararak kontrol altına almaya çalışıyoruz." 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Temur ise helikopterlerin yangına müdahalede geç kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, helikopterlerin bölgeye en hızlı şekilde ulaştığını bildirdi. 

Temur, sözleşme süresi dolan uçakların 28 Eylül'de ayrıldıkları için yangında kullanılmadığını belirtti.   

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.