7 °C

Maya tuttu, fazlasını vaadettiler

Kılıçdaroğlu, 'Aile Sigortası'yla ilgili, "Baktılar ki bu maya tuttu, 'biz daha fazlasını veriyoruz' dediler. Demek ki kaynak varmış" dedi.

Maya tuttu,  fazlasını vaadettiler

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Aile Sigortası" projesini hükümetin eleştirmesiyle ilgili, "Baktılar ki bu maya tuttu, 'biz daha fazlasını veriyoruz' dediler. Demek ki kaynak varmış" dedi.

Zeytinburnu'nda halka seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 12 Haziran'ın, özgürlüklerin geldiği, çocukların yataklarına aç girmediği bir tarih olacağını söyledi.

Ülkeye demokrasi ve özgürlük getirmeye kararlı olduğunu dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Eleştiren değil, proje üreten bir parti haline geldik. Artık yeni CHP, halkın sorunlarına kilitlenen, çözüm üreten bir partidir. Aile sigortası ile yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Hiç kimse birilerine minnet duymayacak. Halkın iktidarında, sağ elin verdiğini sol el de görmeyecek. Bize diyorlardı ki 'efendim siz 600 lirayı nereden bulacaksınız?' Bir sefer değil her zaman vereceğiz. Ailenin durumuna göre durum değişecek. Nasıl hesapladık? Devlette bu tür yardım yapan kuruluşları saydık, 14 kuruluş. Bunların bütçelerini topladık, onlar bilmezler, araştırmazlar, biz öğreniriz, onlar itiraz ederler. Onlar artık öneri getiremiyor. Uçuk kaçık önerilere karnımız tok. Biz bunun için mücadele ettik ve sonuçta 7 milyar lira açık var. Nitekim baktılar ki bu maya tuttu, söylediğimiz doğru. Şimdi geldiler, 'biz daha fazlasını veriyoruz' dediler. Demek ki kaynak varmış. Biz bu düzeni kabul etmiyoruz. Yoksulu sıraya dizip para vermek bizim siyasi anlayışımızda yok."

"Besleme basın" olmayacak

CHP iktidarında "besleme basın" olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, bütün kaynakların halk için kullanılacağını söyledi.

"Biz Türkiye'yi onlardan çok daha iyi yöneteceğiz" diyen Kılıçdaroğlu, CHP'nin iyi, okumuş yazmış, dürüst, namuslu kadroları olduğunu, bir değil beş bakanlar kurulu çıkaracak kadroları bulunduğunu dile getirdi.

Günde en az 16 saat çalıştığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Ama sizden bir günde 10 dakika çalışmanızı ve tanıdıklarınızı, akrabalarınızı aramanızı ve 'yeni bir süreç başladı, özgürlük gelecek, yoksulluk tarihe gömülecek, yeni bir Türkiye için bir grup aydın, yürekli insan yola çıktı, yolun arkasından milyonlar geliyor, bunun arkasından siz de gelin' deyin" diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 12 Haziran'da rantın iktidarını, devletten beslenenlerin iktidarını yıkacaklarını, işçinin, çiftçinin, memurun, sanayicinin, esnafın, sanatkarın, engellinin, yani halkın iktidarını kuracaklarını söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.