Medya-İş'ten İsrail ve dünyadaki basın örgütlerine mektup

Medya-İş Sendikası, İsrail ve tüm dünyadaki basın meslek örgütlerine, İsrail'in Gazze'de bulunan basın ofislerine düzenlediği saldırıyı kınayan birer mektup gönderdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Medya-İş Sendikası, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarında basın ofislerinin yer aldığı binaya yapılan saldırıyı kınamak adına İsrail'e ve tüm dünyadaki basın meslek örgütlerine mektup gönderdi.

Medya-İş Sendikası Başkanı Gürsel Eser imzasıyla İngilizce ve Türkçe olarak yazılan mektupta, şunlar kaydedildi:

"Gazze'nin batısında yer alan Ensar bölgesindeki basın ofislerinin yer aldığı ve aralarında Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binaya İsrail ordusu tarafından saldırı düzenlendiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Can kaybı yaşanmayan ancak binada hasar meydana gelen bu olaydaki asıl hasarı İsrail makamları Gazze'deki haber alma ve basın özgürlüğüne vermiştir. Olayı daha vahim kılan unsur ise İsrail hükümetinin daha önce resmi kanallar yoluyla Anadolu Ajansının Gazze ofisi koordinatlarını almış olmasına rağmen bu saldırının gerçekleşmiş olmasıdır.

Amacı uluslararası bir ajans olarak etik, hızlı, tarafsız ve güvenilir habercilik yapmak olan Anadolu Ajansının Gazze ofisi koordinatlarının İsrail makamlarıyla paylaşılmasına rağmen bu saldırının gerçekleşmesini sadece Anadolu Ajansına değil bölgedeki serbest haberciliğe de bir saldırı olarak görmekteyiz. Bu haksız ve kabul edilemez saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığımı belirterek İsrail makamlarının koordinatları belli olan basın görevlilerinin can güvenliğinden sorumlu olduğunu hatırlatırım."

Bu konularda ilginizi çekebilir