6 °C

Mermer sektörü yabancıya kapılarını kapatamaz

TÜMMER Başkanı Raif Türk, ocakların Çinliler'e geçmesine yönelik eleştirilere tepki gösterdi

Mermer sektörü yabancıya kapılarını kapatamaz

Mahir SOLMAZ

DİYARBAKIR - Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk, mermer ocaklarının Çinlilere geçmesi ile ilgili eleştirilere tepki göstererek, serbest piyasa ekonomisini benimsemiş, Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmuş ve ilgili uluslararası sözleşmelere imza koyan Türkiye’nin yabancı yatırımdan rahatsız olmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Türk, burada yapılacak olanın hiçbir üretici ve ihracatçının hile-hülle yoluyla haksız rekabet yapmasını
ve ocak satın alan firmaların blok mermeri gerçek fiyatının altında kendi ülkesine satmasını engellemek olduğunu söyledi.

Yabancıların ocak açmasının vergi kaybına neden olmayacağını vurgulayan Türk, “Çünkü söz konusu firmalar da Türk şirketi statüsünde ve bizim tabi olduğumuz yasal mevzuata tabi. ÇED konusu da öyle. Bu konularda kaçak varsa, ek önlemler alınabilir. Bunun dışında bir yaptırım olamaz. Unutmayalım ki Çin, mermer ve maden sektörümüzün en büyük tüketicisi, son 20 yılda en önemli partnerlerimizden biri. Yasalarımızda ülke ekonomisi ve üreticilerimiz aleyhine hükümler varsa elbette düzeltilmelidir. Ancak bu, ülke adı zikredilerek değerlendirilmemelidir” diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.