Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı

Orta Akdeniz'de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmekte ve bu durumda Türkiye’ye gelecek olan fırtınanın pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Meteoroloji'den Orta Akdeniz için tropik fırtına uyarısı geldi.

Açıklamada, "Bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini artırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor" denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:
"Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz'de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır."

Bu konularda ilginizi çekebilir