28 °C

Metrobüs yolunda 90 günlük çalışma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs asfaltını yenileme çalışmalarına başlıyor. Yeni asfalt 90 günde tamamlanacak. Çalışmalar 23.00 - 05.00 saatleri arasında yapılacak

Metrobüs yolunda 90 günlük çalışma

İstanbul’da 2007 yılında hizmete alınan metrobüs hattının asfaltı yenileniyor. Çalışmanın, günlük yolcu taşıma kapasitesi 750 binin üzerinde olan metrobüs hattının daha konforlu olmasına yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor. Çalışmalar 26 Temmuz Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece saat 23.59'da başlayacak. Çalışmalar 90 günde 4 etap halinde tamamlanacak.

Ulaşımda aksama olmayacak

Asfaltlama çalışmaları süresince toplu taşımada herhangi bir aksama olmayacak. Birinci etapta Zincirlikuyu-Cevizlibağ, ikinci etapta Avcılar-Tüyap, üçüncü etapta Söğütlüçeşme-Boğaz Köprüsü ve son etapta ise Cevizlibağ-Avcılar arasında asfalt yenileme çalışmaları tamamlanacak.

Asfaltlama çalışmaları gece saat 23.00 ile sabah 05.00 arasında yapılacak. İşlerin daha hızlı ilerlemesi için ileri teknoloji ürünü katkılar kullanılacak lokasyonda, kademeli olarak E-5'te her iki yönde bir şerit daraltılarak ulaşım sağlanacak.

Metrobüs hattı çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı (YOD) ve İSFALT 'ın 300 kişilik uzman ekibi tarafından sürdürülecek.

Neler yapılacak?

52 kilometre hat uzunluğunda metrobüs yolunun asfalt ve asfaltın altındaki beton 5-6 santimetre kazınacak. 6 santimetre binder (alt tabaka asfalt betonu), 6 santimetre modifiye (güçlendirilmiş) asfalt, en son aşama da ise 5 santimetere Taş Mastik Asfalt (aşınmayı önleyen) uygulanacak. İstasyonların 50 metre ilerisi ve 50 metre gerisinde hızlı priz alan özel katkılı C50 beton uygulaması yapılacak. Tekerlek izi oluşumları, çatlak-çukur oluşumları, Beton derzlerinden gelen yansıma çatlakları, köprü derzlerinde oluşan bozulmalar, baca-ızgara problemleri gibi olumsuzluklar giderilecek. Çalışma yapılan noktalarda ışıklı ve dubalı yönlendirme yapılarak trafik güvenliği sağlanacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap