7 °C

MGK toplantısı 5.5 saat sürdü

İlklerin yaşandığı MGK toplantısı, 5.5 buçuk saat sürdü. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alındı.

MGK toplantısı 5.5 saat sürdü

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. MGK'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki olağan toplantısı saat 14.24'te başladı. Toplantı yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alındı.  

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı'nın ardından yayımlanan açıklamada, "1 Kasım 2015 tarihinde icra edilecek genel seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi ve halkın iradesinin her türlü baskıdan uzak bir şekilde özgürce sandığa yansıması için alınacak tedbirler" hakkında MGK'ya bilgi sunulduğu kaydedildi.

"Terör örgütleriyle mücadele sürecek"

Irak ve Suriye'de konumlanan IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkla yürütüleceği belirtilen açıklamada, "Suriye sınırları içerisinde hayata geçirilecek 'terör örgütlerinden arındırılmış bölge' uygulamasının Suriye halkının hayat hakkının muhafazasında önemli bir rol oynayacağı ifade edilmiştir" denildi.

Açıklamada, "Bölücü terör örgütünün, vatandaşların ve güvenlik güçlerinin hayatlarına kasteden terör eylemlerinin, yurtiçinde ve yurtdışında, demokrasi bilincine sahip, insan hak ve özgürlüklerine saygılı tüm kesimlerce lanetlenmesi memnuniyetle karşılanmış ve terörle mücadele konusunda uluslararası kamuoyu ile yakın işbirliği yapılması gerektiği mütalaa edilmiştir" ifadesine yer verildi.

Daha önceki MGK toplantılarında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer alan Orgeneral Hulusi Akar, ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldı. Başbakan Yardımcıları Cevdet Yılmaz ve Tuğrul Türkeş, İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ilk kez toplantıya MGK üyesi olarak iştirak etti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de ilk kez MGK toplantısında bulundu.

 

  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.