7 °C

MGK'dan 'yardıma devam' kararı çıktı

Gazze için başlatılan yardım kampanyası kapsamında 45 milyon lira toplandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı İşler, son MGK toplantısında da yardımların artarak devam edilmesi kararı alındığını bildirdi

MGK'dan 'yardıma devam' kararı çıktı

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Başbakanlık tarafından yardım kampanyası başlatıldı ve Diyanet İşleri Başkanlığı hesaplarında 45 milyon lira toplandı" ifadesini kullandı. 

İşler, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'nin yaralarının sarılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçildiğini, son yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında da Gazze'ye yardımların artarak devam edilmesi kararı alındığını bildirdi. 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) Gazze'lilere yardım dağıttığını belirten İşler, "Gazze'de yerleşik ofisi üzerinden faaliyetlerini sürdüren TİKA, saldırılar devam ederken 15 bin aileye aylık gıda ihtiyacının karşılanmasını teminen gıda paketi dağıtmış, ramazanda başlatılan ve sonrasında bayram akabindeki 10 günü de kapsayacak şekilde toplam 341 bin 600 kişiye günlük sıcak yemek temin etti. Bunun yanında Kudüs'ten temin edilen 20 tırlık gıda malzemesi Gazze'ye nakledilerek 16 bin 800 aileye dağıtıldı" bilgisini verdi. 

İşler, Filistin Enerji Bakanlığının acil yakıt ihtiyacı kapsamında yakıt temin edilerek, Türk Kızılayı'nın temin ettiği ilaçlara ilave olarak acil ilaç ve sarf malzemesi yardımı yapıldığını, Gazze Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyelerin acil ihtiyaç duyduğu jeneratör ve benzeri ihtiyaçların da karşılandığını ifade etti. 

İşler, şunları kaydetti: 

"Başbakanlık tarafından yardım kampanyası başlatıldı ve Diyanet İşleri Başkanlığı hesaplarında 45 milyon lira toplandı. Evleri yıkılan ve Gazze'de okullara sığınmak zorunda kalan Filistinliler için konteyner kent kurma çalışmaları da sürdürülüyor. Ayrıca tahrip olan tarım alanlarının ıslahı, hayvancılığın iyileştirilmesi ve orta ölçekli sanayinin hasarlarının giderilmesi için gerçekleştirilecek projeler için gerekli altyapı çalışmaları ve planlamalar devam ediyor. 

TİKA koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, AFAD ve Kızılay'ın işbirliği ile Gazze'li yaralıların Türkiye getirilerek tedavileri sürdürülüyor." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.