31 °C

MHP'den de destek yok

MHP Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Biz ilk günden bu yana ortaya koyduğumuz tavrın arkasındayız'' dedi

MHP'den de destek yok

ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, AK Parti'nin kendilerine sunduğu değişikliği teklifi taslağını değerlendirip görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Bakanvekili Bekir Bozdağ, MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural'ı ziyaret ederek, Anayasa değişikliği taslağını sundu.

Şandır, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Şandır, MHP olarak değişikliği değerlendirip, görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 2 Ekim 2007 tarihinde yapılan Grup toplantısında Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini açık ve net açıkladığını hatırlatan Şandır, grup başkanvekilleri olarak kendilerinin de bu yönde değişiklik yapılması için Uzlaşma Komisyonu kurulması yönünde Meclis Başkanlığına başvurduklarını, ancak geçen sürede konuyla ilgili olarak mesafe katedilemediğini anlattı.

"Gelinen noktada gerekçesi AKP'ye ait olmak üzere bir Anayasa değişikliği yapılması öngörülüyor" diyen Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yine ilk günden bu yana ortaya koyduğumuz tavrın arkasındayız. Meclis Başkanlığı bir Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu kurmalıdır. Bu Komisyonda oybirliği metoduyla, değiştirilmesi gereken hususlar birlikte belirlenmelidir ve bunlar milletin oyuna da sunulmalıdır. Bu seçimdir. Bundan sonra önümüzde yapılacak seçimlerde bir mutabakat belgesi, bir uzlaşma belgesi olarak hazırlanacak Anayasa değişikliği metni, milletin oyuna da sunulmalıdır. En geniş ölçekte bu şekilde bir oylama, referandum yapılacağı için önümüzdeki 24. Dönem'de mutabakata varılan metin hukukileştirilmelidir, kanunlaştırılmalıdır ve Anayasa değişikliği böyle yapılmalıdır. Bu görüşümüzün arkasındayız. Bunu da Sayın heyete ifade ettik"

Şandır, gelen metni MHP kurullarının ilkeleri doğrultusunda inceleyerek, görüşlerini halkla paylaşacağını söyledi.   

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şandır, ''Size bir süre verildi mi?'' sorusuna, ''Böyle bir süre meselesi konuşulmadı. Böyle bir süre kısıtlaması ve kayıtlaması da doğru olmaz. MHP, kendi usulleri ve ilkeleri doğrultusunda, kendi kurularında getirilen değişikliği ve değişikliğin amacını sorgulayacaktır, konuşacaktır ve  görüşlerini halkımızla paylaşacaktır'' dedi.

Şandır, "MHP'nin desteği yoktur diyebilir miyiz'' sorusuna, sözlerinin gayet açık olduğunu ifade ederek, "Söylediklerimizi biliyorsunuz. Biz yazılı konuşuruz, resmi toplantılarda konuşuruz ve tek ağızdan konuşuruz, aynı şeyleri söyleriz. Söylediğimiz gayet açık ve nettir. Bundan doğru anlamlar çıkartmanızı istirham ediyorum" karşılığını verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da ''Biz, bir Anayasa değişikliği nasıl yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerimizi kendileriyle paylaştık. Bununla ilgili tekliflerinin, Meclis Başkanlığına iletilip Uzlaşma Komisyonunda değerlendirilip, 24 Dönemde realize edilmesi için girişim yapılmasının uygun olacağını söyledik. Bu konuda yaptığımız önerilerimiz konusunda da kendilerinin düşüncelerini bekliyoruz'' dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap