17 °C

MHP'li vekile 2 oturum uzaklaştırma cezası

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a 2 birleşim uzaklaştırma cezası verildi.

MHP'li vekile 2 oturum uzaklaştırma cezası

TBMM Genel Kurulu'nda, İç Güvenlik Paketi'nin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma nedeniyle MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a 2 birleşim uzaklaştırma cezası verildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 17 Şubat günü başlanan, 5 bölüm 132 maddeden oluşan İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde dün 39'uncu maddeden başlayan ve bugün sabaha kadar süren çalışmalarda 6 madde daha kabul edildi. Genel Kurul'da sabaha karşı MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın "Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, MİT Başkanınız, İçişleri Bakanız alayınız teröristin yorganının altındasınız be!" sözleri gerginliğe yol açtı.
 
AKP ile MHP'li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürürken sözleri nedeniyle Türkkan'a geçici olarak 2 birleşim Meclis'ten çıkartılma cezası verildi.
 
Kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmeleri 17 Şubat günü başlandı. Pakete karşı olan muhalefet, iç tüzükten kaynaklanan haklarını kullanarak, paketin geçmemesi için TBMM Genel Kurulundaki mücadelesini sürdürdü. Muhalefet milletvekilleri, maddelere önergeler vererek ve sataşmalardan söz alarak çalışmaları uzatmaya çalıştı.
 
Dün saat 14.00'da 39'uncu maddeden itibaren kaldığı yerden devam eden İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde iktidar milletvekilleri, mümkün oldukça sataşmalara neden olmamak için söz almamaya gayret gösterdiği görüldü. Muhalefet, her önerge ve madde oylamasında ise kara yeter sayası ve yoklama istedi. 

Saat 04.00'te gerginlik yaşandı

Tasarısının 43'üncü madde görüşmelerinde saat 04.00'da söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, hükümeti eleştirerek, şöyle konuştu: 

"Yaklaşık 24 gündür bu yasayı konuşuyoruz. 20 gündür bu yasa konuşulurken Meclisi şuna benzetiyorum: Zulu kabileleri var Amerika'da. Ortada büyük bir ateş yakıyorlar, bütün diğer kabile reisleri de gelip ateşin etrafında oturuyorlar. Herkes bir şeyler konuşuyor ama kimse dinlemiyor, herkes konuşuyor. Sonunda hiçbir şey anlaşılmadan herkes o ateşin başından kalkıyor. O ateş ne biliyor musunuz? O ateşte yanan millet, anlaşılmayan da sizlersiniz. Konuştuklarınızdan ne siz anlıyorsunuz ne de kimse bir şey anlıyor, asla ve kata. Konunun, tehlikenin farkında olmadan konuşuyorsunuz. Üstelik iddianız var, diyorsunuz ki topluma: "Biz terörü ve teröristi yok etmek için bu yasaları çıkarıyoruz." Ya, adama derler ki "Utanmıyor musunuz siz ya?" Teröristin başıyla sabah akşam al takke ver külah berabersiniz. Sabah beraber kahvaltı ediyorsunuz, akşam yorganı beraber üstünüze çekiyorsunuz, nasıl olacak bu iş? Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, MİT Başkanınız, İçişleri Bakanız alayınız teröristin yorganının altındasınız be!." 
  
İtişmeler yaşandı
 
Bu sözlere AKPli Milletvekilleri tepki gösterdi ve Genel Kurul'da bir anda gerginlik görüldü. Tartışmalar sırasında AKP ve MHP'li milletvekilleri arasında itişmeler yaşandı. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ise oturuma 1 saat ara verdi. Verilen arada da AKP ve MHP'li milletvekillerinin sözlü tartışması ve aralarındaki itişmeler devam etti. Gerginliği önlemek için CHP'li milletvekilleri ise araya girdi. Bu sırada AKP sıralarından Türkkan'a yönelik "Allah belanı versin", "Pislik dışarı", "Şerefsiz" gibi sözler duyuldu. 

Gerginlik nedeniyle MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ile birlikte MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Genel Kurul salonundan dışarı çıktı. 
  
İki birleşim cezası
 
Saat 05.05'de oturum tekrar açıldı. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, "Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın oturum kapanmadan önce söylediği sözler içtüzüğün 161'nci maddesinde belirtilen unsurları içerdiği için, içtüzüğün 163'üncü maddesi uyarınca Meclis'ten geçici olarak çıkartılma cezası verilmesini gerektirmektedir. Lütfü Türkkan'a içtüzüğün 163. maddesi uyarınca Meclis'ten geçici olarak 2 birleşim çıkartılması cezasını teklif edeceğim. İsterse savunması için kendisine söz vereceğim" dedi. 
  
MHP Grubu olarak bu ifadeleri kabul edilemez bulduklarını ifade eden Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Bu ifadelerin de aslında tutanaktan çıkarılması gerektiğini bu vesileyle belirtmek istiyorum. Gerçekten onur kırıcı olduğunu ifade ediyorum. Savunmayla ilgili kendisinin herhangi bir talebi yok. Şu anda kendisi de Genel Kurul'da değil" dedi.
 
Genel Kurul salonunda olmadığı için Türkkan kendisini savunma hakkını kullanmazken, Genel Kurul'da yapılan oylamada Türkkan'a geçici olarak 2 birleşim Meclis'ten çıkartılma cezası verildi. 

 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap