13 °C

Migros, Şok'u sattı

Yıldız Holding iştiraklerinden Bizim Toptan Satış Mağazaları ve Gözde Finans ortaklığı, marketler zincirini 600 milyon TL'ye satın aldı.

Migros, Şok'u sattı

İSTANBUL - Migros, sahibi olduğu indirimli marketler zinciri Şok'u, 600 milyon TL'ye Yıldız Holding'e ait Gözde Finansal Hizmetler Anonim Şirketi ile Bizim Toptan Satış Mağazaları Anonim Şirketi'ne satmak üzere anlaştı.

Migros'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimizin 07.06.2011 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında alınan karar gereğince,

Şirketimizin, %99,60 hissedarı olduğu Şok Marketler Ticaret Anonim Şirketi'ndeki 99.600 TL nominal değerli hisselerinin tamamının, Şok Marketler Ticaret Anonim Şirketine özgülenen malvarlığı ile birlikte 600.000.000 TL bedelle Gözde Finansal Hizmetler Anonim Şirketi ve Bizim Toptan Satış Mağazaları Anonim Şirketine satışına ilişkin bir Hisse Devir Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır. Satış bedelinin 40.000.000 TL'si imza tarihinde peşin ödenmiş olup, bakiyesi kapanış tarihinde tahsil edilecektir.

JP Morgan Limited ve Merrill Lynch International bu işlem için Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu'na ayrı ayrı Uygunluk Görüşleri (Fairness Opinion) vermişlerdir.

Söz konusu hisse devri Rekabet Kurumu'nun izninin alınmasını ve diğer ön şartların tamamlanmasını takiben gerçekleşecektir. Gözde Finansal Hizmetler Anonim Şirketi ve Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. ile Şirketimiz ilişkili taraf değildir.

2007 yılı sonu itibariyle 460 mağazası bulunan Şok Ucuzluk Marketleri son 3 yılda hızla gelişerek, bugün 1.230 mağazaya ve 236.000  m2 satış alanına ulaşmıştır. Şok'un marka gücünü arttırması sonucunda, son dönemde bu format çeşitli yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Migros Grubu, iş hacminde ağırlıklı yer tutan ve yenilikçi uygulamalarla öncü olduğu süpermarket ve hipermarket perakendeciliğine odaklanmak üzere, Şok Ucuzluk Marketleri için gelen bu talebi değerlendirmiştir. Hisse devri gerçekleştiğinde, Migros Grubu süpermarket formatında; ulusal bazda Migros ve Tansaş, gurme supermarket alanında Macrocenter, hipermarket formatında 5M, online satış kanalında Migros Sanal Market ve yurtdışında Ramstore markaları ile lider olduğu supermarket alanında öncü adımlarla büyümeye devam edecektir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap