10 °C

Musul haberlerine yayın yasağı!

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Musul'da yaşananlara ilişkin yazılı, görsel basın ve internet haberlerine yasak getirdi. Yasağı RTÜK duyurdu

Musul haberlerine yayın yasağı!

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Musul'da terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan Türkler'le ilgili "Yazmayın, çizmeyin" demesinin ardından mahkemeden de bu yönde yasak kararı çıktı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere götürülen Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette yayın yasağı konulmasına karar verdi. Kararı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) duyurdu.

RTÜK'ten yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 16 Haziran 2014 tarihli ve 2014/566 Değişik İş No'lu kararıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun 2014/84425 sayılı dosyasıyla ilgili olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere götürülen Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette CMK 157 ve 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 3 ve Anayasa'nın 26/2 maddesi gereğince yayın yasağı konulmasına karar verilmiştir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.