13 °C

Nurtepe ve Sancaktepe'de tehlikeli gerginlik

İstanbul Sarıgazi ve Nurtepe'de Halk Cephesi ile HDP üyeleri arasında kavga çıktı. Polis gruplara biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Bölgede çatışmalar sürüyor

Nurtepe ve Sancaktepe'de tehlikeli gerginlik

İSTANBUL - Nurtepe Sokullu Caddesi üzerinde toplanan bir grup Halk Cephesi üyesi, HDP’li cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim standını kaldırmak istemesi üzerine gerginlik yaşandı. Gece bir grup caddede bekledi. 

Kavga gün içinde de zaman zaman sürdü. Taşlı sopalı kavgayı önlemek üzere olay yerine 14.00 sıralarında çok sayıda polis sevk edildi. TOMA ve akrep tabir edilen zırhlı polis araçlarıyla olayların yaşandığı caddeye giren polis, grupları dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Atılan gazlardan mahalleli de etkilendi. Sokağa çıkan bir kadın 60 yaşındaki annesinin gazdan etkilendiğini söyleyerek 112 acil servisten telefonla yardım istedi. Olaylar devam ederken polisin mahalledeki bekleyişi sürüyor.

HDP'den açıklama

Bu arada HDP İstanbul İl Örgütü'nden, Kağıthane Nurtepe'de seçim çalışması yapan HDP'li grup ile Halk Cephesi üyeleri arasında çıkan kavgaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gerginliğin bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışıldığı, bunun parti açısından kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

HDP'nin, Türkiye'nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürdüğü aktarılan açıklamada, bu mücadelede herkes için demokrasi taleplerinin, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği'nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir" ifadesine yer verildi.

Bu anlamda HDP ve bileşenlerinin, farklı halklar ve inanç gruplarıyla karşı karşıya getirilmesinin, düşmanlaşma yaratma doğrultusundaki girişimlerin kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir kışkırtmaya yol vermeksizin sürdürecektir. Bugün Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.