11 °C

O reklam durduruldu!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve MHP'nin başvurusu üzerine AK Parti’nin, Türk bayrağının yer aldığı reklam filminin durdurulmasına karar verdi.

O reklam durduruldu!

İSTANBUL - Muhalefet partilerinden gelen şikayet üzerine başvuruyu değerlendirmek üzere toplanan YSK, AK Parti’nin bayraklı reklamının yayının durdurulmasına Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nda Türk bayrağının propaganda için kullanımını yasaklayan maddesine istinaden oy birliği ile karar verdi. Kararın uygulanması için Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yazı yazılacağı açıklandı.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nun 58’inci maddesinde Türk bayrağının propaganda için kullanımı yasaklanıyor. İlgili kanun maddesinde, “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk bayrağı, dini ibareler, bulundurulması yasaktır” deniliyor.

Çalıntı iddiası

Günler öncesinden konuşulmaya başlanan ve çok beğeni kazanacağı öne sürülen reklamla ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. Söz konusu reklamın Sony Playstation 2 reklamından esinlenerek yapıldığı ve çalıntı olduğu öne sürüldü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.