Penguen'den o karikatüre açıklama geldi

Penguen Dergisi, karikatüristlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırılmasına neden olan karikatüre ilişkin açıklama yaptı

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Penguen Dergisi'nin iki karikatüristi, çizdikleri bir karikatürde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Hapis cezaları, 7'şer bin lira para cezasına çevrilmişti. O cezalarla ilgili dergiden bir açıklama geldi.

Penguen Dergisi'nden yapılan açıklamada, "öncelikle çok üzgünüz. Bir karikatüre dava açılması, üstüne de davanın böyle bir cezayla sonuçlanması sadece karikatürist olarak değil, vatandaş olarak da bizi yaraladı. Kapağımızda yer alan karikatürde hiçbir hakaret ögesi bulunmamasına rağmen böyle bir davanın açılmasını düşünce özgürlüğü adına çok zorlama buluyoruz, basın özgürlüğü adına da çok düşündürücü..." ifadelerine yer verildi.

Kararı temyiz edeceklerini belirten dergi yönetimi, "karikatürdeki hangi unsur nedeniyle ceza verildiğini ise ancak gerekçeli kararın açıklanmasından sonra öğreneceğiz" dedi. Dergi yönetimi karikatürlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.