13 °C

Piyasalar yeni yıla iyimser havayla giriyor

İMKB, ilk seansı 203 puan ve yüzde 0.31 değer artışla 67.026 puandan tamamladı.

Piyasalar yeni yıla iyimser havayla giriyor

İSTANBUL – Yükseliş eğilimini koruyan İMKB, ilk seansı 203 puan ve yüzde 0.31 değer artışla 67.026 puandan tamamladı.

Piyasalar 2011 yılına temkinli iyimser bir havayla giriyor. 2010 yılında yüzde 25’in üzerinde prim yapan İMKB hisse senetleri piyasası 67 binin üzerinde dengelenmiş görünüyor.

2010 yılı birçok gel git ve soru işaretine rağmen iyimser bir yıl olarak geride kalırken, bazı soru işaretleri de 2011’e devrediliyor.

Özellikle Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik sorunların önemli bir krize neden olup olmayacağı en çok merak edilen konu. Buna karşın ABD ekonomisinden gelen toparlanma sinyalleri ise iyimserliği kuvvetlendiren bir unsur.

Yılın son işlem gününe 145 puan artışla 66.967 puandan başlayan Bileşik Endeks, 67.156 puana kadar çıktı. Bu, ilk seans itibariyle, haftanın da en yüksek seviyesi oldu. Günün ilk yarısı 67.026 puandan kapanırken, 763.8 milyon liralık işlem hacmi kaydedildi.

Öte yandan son dönemdeki düşüş trendiyle dikkat çeken ve tarihi dip seviyelere gelen faizde ise sakin durum korunuyor. 8 Ağustos 2012 vadeli kıymette bileşik faiz yüzde 7.08 seviyesinde yer alıyor.

Para piyasalarında ise dolar 1.54’ün altını zorlarken, euro 2.06 lira seviyelerinde. Uluslararası piyasada euro/dolar 1.3370 sent seviyesinde.

***

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.