12 °C

PM belirlendi, seçime itiraz geldi

Bazı delegeler, kadın kotası nedeniyle Parti Meclisi seçimine itiraz etti. Kılıçdaroğlu, "Kararı yargı verecek" dedi.

PM belirlendi, seçime itiraz geldi

ANKARA - CHP 15. Olağanüstü Kurultayı'nda, Parti Meclisi'nin (PM) 80 üyesi belirlendi. Sonuçların ardından bazı delegeler, kadın kotası nedeniyle Parti Meclisi seçimine itiraz etti.

Yüzde 25 olan kadın kotasının, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiği iddiasıyla itirazda bulunduğu öğrenildi.

Bu arada CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Seçime itiraz edildi, kararı yargı verecek" dedi. Gürsel Tekin ise yaptığı açıklamada hiçbir problemin olmadığını söyledi.

İşte PM listesi

Listeye onay, Gürsel Tekin'e çizik

 

Kararı yargı verecek

Sonucun açıklanmasının ve kurultayın çalışmasını tamamlamasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,  bazı PM üyeleri ve İlçe Seçim Kurulu yetkilileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, salondan ayrılırken tartışmalara ilişkin soru üzerine, "PM belirlendi. Kesinleşmesi için itiraz süresinin dolması lazım. Bazı arkadaşlarımız itiraz etmişler. Hukuk devletiyiz, itiraz edilebilir. Sonuçta yargıçlar karar verir. Biz de yargı kararlarına saygı duyarız" dedi.

Kotadan dolayı en düşük oyu alan Gürsel Tekin'in liste dışı kalabileceğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Ben yargıç değilim. Ona yargıçlar karar verir. Bizim PM listemizde kadın kotası yüzde 25'in üzerinde. Organ olarak baktığınız zaman bunu görürsünüz" şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin de sorular üzerine değerlendirme yapmak istemedi ve bir sıkıntının olmadığını söyledi.         

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.