"Ateşkes çağrısını tek taraflı yapmıyorum"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ateşkes çağrısını iki tarafa da yaptığını vurguluyarak, "PKK silahı susturmalı, hükümet de operasyonları durdurmalı" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Ben çağrımı tek taraflı yapmıyorum. PKK silahları susturmayı elini tetikten çekmelidir. Hükümet de operasyonların durduğunu ifade etmelidir’ dedi. Demirtaş, ‘Ben devlet silah bıraksın demiyorum. Devlet tabi ki kendini koruyacak. Ama elini tetikten çekmek başka bir şeydir’ diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, il başkanları toplantısına katılmak üzere geldiği parti genel merkezinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: 

İktidar uğruna anaların ağlatıldığı bir süreci yaşatmanın kimsenin hakkı yok. Bir an önce çatışmaların durması gerekiyor. Silahı, şiddeti asla kabul etmiyoruz. AKP yanlısı çevreler toplumu kutuplaştırmaya çalışıyor. Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Saray ve çevresi dışında savaş isteyen yok. Asla kimse kimseye kin ve öfkeyle yaklaşma yönündeki tahriklere kapılmamalıdır.

(Kandil’de sivillerin öldürüldüğü iddiası) HDP olarak heyet göndereceğiz. Dışişleri araştıracağını açıkladı. Bu katliamın sorumlularının yargı önüne çıkması için elimizden geleni yapacağız. 

Ben HDP kapatılacak demedim. Kapatılma çalışması yapılıyor. Kapatılma ihtimali yüzde sıfırdır. Soruşturma açılacaksa AKP’ye açılmalıdır. Roboski’yi, Gezi’yi yapan, IŞİD’i destekleyen onlardır. Yargıtay’ın resmi soruşturması henüz yok. AKP çevreleri kendi bürolarında soruşturma başlatmış.

Ben çağrıyı tek taraflı falan yapmıyorum. PKK silahı susturmalı, elinden tetiğini çekmelidir. Hükümet de operasyonları durduğunu ölümlere yer vermeyecek bir yaklaşımla, diyaloğa ön açtığını ifade etmelidir. Ben devlet silah bıraksın falan demiyorum. Devlet silah bırakır mı? Silahsız devlet olmaz, devlet kendini koruyacak. Elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Karşılıklı ateşkesten, birbirine ateş etmemek durumundan söz ediyorum. Bu çağrı aynı zamanda acil olarak PKK’yadır. Bütün Türkiye toplumu sesini yükseltirse çağrıya yanıt gelir. Ölen insanların hepsi bizim evladımızdır.

"Eğlendiğimize dair tek bir görüntü göstersinler..."

Sırrı beyin tek evladı var. Ve uzun süredir bu mevzulardan dolayı ertelendi. Biz de oraya eğlenmeye gitmedik. Nikah şahitliği yaptık. Allah mesut bahtiyar etsin. Orada eğlendiğimize dair tek bir görüntü göstersinler biz de özür dileyelim.

Bu konularda ilginizi çekebilir