14 °C

"Gezi Parkı" olayları sürüyor

Taksim Gezi Parkı kapsamında başlayan İstanbul'daki gösteriler bugün de sürüyor.

"Gezi Parkı" olayları sürüyor

İstanbul - Kadıköy'de ve Anadolu yakasının diğer bölgelerinde sabah saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Taksim'e gitmek üzere harekete geçti.

Boğaziçi Köprüsü'nü yürüyerek geçen kalabalık grubun önü, Barbaros Bulvarı'nda önlem alan polis ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri, yürüyüşü sürdürmekte ısrar eden gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
Devirdikleri çöp konteynerleriyle caddeye barikat kurarak trafiği kesen gruptan bazıları polise taş atarak karşılık verdi.
 

4-200.jpg
İstiklal Caddesi'nde bir eylemci panzerden sıkılan suya göğsünü siper etti.

İstiklal Caddesi'ndeki olaylar

İstiklal Caddesi'nden de Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi. Polis Gezi Parkı'ndan çekilirken eylemcilere müdahale ana caddelerde devam ediyor.


1-312.jpg

Polis, eylemcilerin, İstiklal Caddesi'ndeki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanması üzerine, caddeden Taksim Meydanı'na geçişi kapattı.

Göstericiler de polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemek için barikat kurdu. Polis, önce tazyikli su daha sonra biber gazı sıkarak gruba müdahale etti. Göstericiler, ara sokaklara dağıldı.

2-303.jpg
İstiklal Caddesi'nde sıkılan biber gazından Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar da etkilendi.

Bu arada, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs seferleri de yapılamıyor.

Ara sokaklara kaçan ve daha sonra Odakule'de toplanan gruptakiler ile polis arasındaki gerginlik devam ediyor. 

Bu arada biber gazından etkilenenler, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

57 kişi daha gözaltına alındı

Taksim'deki olaylarda gözaltına alınan 81 kişinin emniyetteki işlemleri de tamamlandı.

Bu arada devam eden olaylarda gözaltına alınan 57 şüpheli daha emniyete getirildi. Böylece gözaltına alınan şüpheli sayısı 138'e yükseldi.

3-264.jpg

 14 kişinin tedavisi sürüyor

İstanbul Valiliği, Taksim ve civarında vukubulan gösteriler sonucunda biri beyin travması geçirmiş 14 yurttaşın tedavilerinin hastanelerde sürdürüldüğünü bildirdi.

Diğer illerde de protesto

Ankara, İzmir Eskişehir, Bolu'nun aralarında bulunduğu bazı illerde de Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek üzere çeşitli gösteriler düzenleniyor. Polisin müdahale ettiği gösterilerde gözaltıların da olduğu bildirildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.