9 °C

"Girdiler ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, et fiyatlarının serbest piyasa ekonomisi içinde arz ve talebe bağlı oluştuğunu söyledi.

"Girdiler ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz"

MUĞLA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Hayvancılıkta girdiyi ucuzlatmadığın sürece fiyatı nasıl düşüreceksin, fiyat, arz ve talebe göre oluşur. hayvancılığın girdileri ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Hilton Dalaman Otel'de düzenlenen TOBB Muğla İli Odaları Ortak Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, turizmde iş yeri açma sayısının Türkiye'de 2009 yılında yüzde 22 oranında artış gösterdiğini belirterek, "Bu rakam Muğla'da yüzde 37 olarak gerçekleşmiş. Turizmde doluluk oranı da iyi ama kar yok. Turizmde para kazanmıyoruz. Komşu ülkelerimize göre doğal güzelliklerimiz ve otellerimiz daha iyi olmasına rağmen, turizmden onlar kadar para kazanamıyoruz. Türkiye'nin turizmde markalaşması lazım." dedi.

Toplantıya katılan Muğla Veteriner Odası Başkanı Yusuf Kayacık'ın, "Et ithalatı sizce et fiyatlarını düşürür mü?" sorusuna Hisarcıklıoğlu, şu yanıtı verdi:

"Hayvancılıkta girdiyi ucuzlatmadığın sürece fiyatı nasıl düşüreceksin. Fiyat, arz ve talebe göre oluşur. Hayvancılığın girdileri ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz. Serbest piyasa ekonomisi içinde arz ve talebe bağlı olarak fiyatlar oluşur. Hayvancılığın girdisini yeminden başlayarak düşüremezsen, et fiyatlarını nasıl ucuzlatacaksın. Fiyatlarlar bu şekilde ucuzlamaz."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.