17 °C

"O vekile bilet satmayacağız"

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, AK Parti'den istifa eden milletvekili Muhammed Çetin'e bilet satmamayı düşündüklerini söyledi

"O vekile bilet satmayacağız"

İSTANBUL - İstanbul Bağımsız Milletvekili Muhammed Çetin'in uçaktan indirilmesiyle ilgili Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'dan bir açıklama geldi. Bir televizyon programına konuk olan Topçu, THY uçağının 3 saate yakın bir süre rötar yapmasına neden olan krizi anlatarak, Çetin'in daha önce de benzer olaylara neden olduğunu belirtti ve "Kendisine bilet satmamayı düşünüyoruz" dedi.

Yolcuları mağdur olmasını istemediklerini söyleyen Topçu, milletvekili Çetin'in THY'de eskiden yürürlükte olan bir yönetmeliği istismar ettiğini öne sürerek "Bu yönetmeliğe göre, ekonomi sınıfından bilet alan milletvekili ve üst düzey bürokratlar otomatik olarak bir üst sınıfa geçirilirdi. Yani 'business class'a geçirilirdi. Ancak THY'nin özel bir şirket olmasıyla 2006 yılında bunun dayanağı kalmadı. Ama biz milletvekillerimizin mağdur olmaması adına bu geleneği devam ettirme kararı aldık. Şu anda bunun hiçbir yasal dayanağı yok. Bu arkadaşımız da istediği gazeteyi bulamayınca bunu bir reklam ve siyasi bir gösteri haline getirdi. Bütün uyarılara rağmen bu huyundan vazgeçmedi." diye konuştu.

"Gerekirse bilet satmayacağız"

Milletvekili Topçu'nun uçuş güvenliğini de tehlikeye attığını iddia eden Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü: "En son 2 gün önce Şikago uçağımız 2 saat 45 dakikaya yakın rötar yapmış. Bütün raporlara baktım, bu rötar arkadaşımızın ekonomi sınıfından bilet alıp 'business'ta oturma ısrarından kaynaklanıyor. Bunun üzerine kaptan pilot polisten yolcunun indirilmesini talep etti. Biliyorsunuz kaptan pilot eğer bir yolcuyu uçurmak istemezse o yolcunun uçaktan inmesi gerekiyor. Buna da direnerek uçaktaki 250'ye yakın yolcunun ABD'deki bağlantılarını felç etti, çok büyük bir zarar meydana geldi. Türk Hava Yolları olarak biz hukuk çerçevesi içinde bunu, bir daha yolcularımıza yaşatmak istemiyoruz. Gerekirse, bu arkadaşımızın Türk Hava Yolları'nda uçmaması için, bilet satmamayı düşünüyoruz. Çünkü bu ortamda bütün uçaklarımızda olay çıkartan yolcu, istenmeyen yolcudur. Türkiye'de bu tip bir vaka ile ilk defa karşılaşıyoruz. Hele bir milletvekili ciddiyetinde olan bir arkadaşımız ekonomi sınıfında uçmak istemiyorsa onu kontuarda halletmesi gerekiyor, uçak içinde başka yolcuyu mağdur ederek değil"

"Mesele AK Parti'den istifa etmesi değil"

Topçu, milletvekili Muhammed Çetin'in Gülen Cemaati'ne yakınlığı nedeniyle böyle bir uygulamayla karşılaştığı iddialarına da "Aynı uçakta AK Parti'den istifa etmiş 3 milletvekili arkadaşımızı upgrade yaptık ve Amerika'ya gittiler. Biz bunlara hangi partideydiniz, istifa ettiniz diye sormuyorduk." sözleriyle yanıt verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap