7 °C

"Pazar günü büyük sürprizle karşılaşacağız"

TOBB'un ekonomi raporu sunum toplantısına katılan İhsanoğlu, "Pazar günü 1950’deki gibi, 1983’teki gibi büyük sürprizle karşılaşacağız. Bu sürpriz sessiz yığınların oyu olacak” diye konuştu

"Pazar günü büyük sürprizle karşılaşacağız"

ANKARA - Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ekonomi raporu sunum toplantısına katıldı.

İş hayatıyla siyasetin, ekonomiyle siyasetin birbirinden ayrılmayacağını ifade eden İhsanoğlu, “Türkiye’de içeride huzur olursa, dışarıda itibarı olursa hem içerdeki ekonomik dinamikler rahat bir şekilde işler, pasta büyür, ekmek büyür hem de dışarıyla olan münasebetlerimiz, iş adamlarımız yeni sahalar kazanır, dışarıdan sermaye gelir ve Türkiye gelişir. Ben bu anlayış içerisinde bu yolculuğuma devam ediyorum ve bana Anadolu’da, insanların güvendikleri için oy vereceklerini görüyorum ve aydınlarımızın da vereceğine inanıyorum ve ben biliyorum ki pazar günü Türkiye, bu sandıktan 1950’deki gibi, 1983’teki gibi büyük sürprizle karşılaşacağız. Bu sürpriz sessiz yığınların oyu olacak” diye konuştu.

"Dış politika yüzünden yatırımlar kaçtı"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’yla Türkiye’nin İslam dünyası ile ticari münasebetlerin geliştirilmesi konusunda çok işbirliklerinin olduğunu anlatan İhsanoğlu, “Genel sekreterliğim döneminde, İslam dünyası ile ticaretimiz üç misli arttı. Yatırımlar, finansman yatırımları, büyük rakamların Türkiye’ye gelmesi… Körfez ülkelerinde büyük paralar var. Bunlar yer arıyor, yatırım pazarı arıyor. Bunlar yavaş yavaş bize geliyordu, büyük projelere imza atılacaktı.

Ama yine bizim dış politikadaki hamaset ve iç politikaya alet ederek oy toplama gayreti nedeniyle bu yatırımlar kaçtı. Bizim onlara karşı geliştirdiğimiz hakaretamiz sözler nedeniyle çektiler desteklerini. Böyle devam ederse Türk ekonomisinin hali ne olacak? Libya’da başarılı bir politikamız olduğu için müteahhitlerimiz borçlarını hala alamıyor! Suriye gitti, Irak gitti. Körfez olduğu gibi çekti elini, ne olacak? Batı ile olan münasebetlerimiz bu sebeplerden dolayı da etkileniyor. Böyle devam ettiği zaman bizim ekonomimiz iyi bir yere gitmez” diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.