6 °C

"Tarımı stratejik bir mesele olarak gördük"

Bakan Mehdi Eker, "Biz Tarım işini stratejik bir mesele olarak gördük ve ele aldık" dedi

"Tarımı stratejik bir mesele olarak gördük"

HATAY- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımı, stratejik bir mesele olarak gördüklerini söyledi. Hatay'ın Erzin ilçesinde çiftçilerle bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, AK Parti hükümetinin tarım politikalarını anlattı.

Türkiye'nin ilk tarım kanununu Cumhuriyetin ilan 83 yıl sonra ilk defa AK Parti hükümetinin çıkardığını belirten Eker, "Tarım kanunu bir ülkenin, tarımla ilgili geleceğidir, tasa, gayesidir, amacıdır, Tarım kanunu yoksa o ülkenin tarımını günlük politikalarla işi götürüyorsunuz demektir. Biz, tarım işini stratejik bir mesele olarak gördük ve ele aldık" dedi.

Eker, 7,5 milyon Türk çiftçisinin 10 sene önce 23 milyar dolar tarımsal üretim gerçekleştirdiğini, bu rakamın 2013 yılı itibarıyla 62 milyar dolara yükseldiğini dile getirerek, Türk tarımının bu noktaya gelmesinde AK Parti hükümetinin stratejisinin rolü olduğunu vurguladı.

Ülkenin kış aylarında yeteri kadar yağış almadığına dikkati çeken Eker,  "Su kaynaklarının verimli kullanımını teşvik etmek amacıyla basınçlı ve damla sulama projelerine yüzde 50 destek sağladık. Daha önceki hükümetler döneminde olmayan makine ekipmanlarına destek verme uygulamasını AK Parti hükümeti başlattı. Şimdi 34 çeşit makine ekipmanına yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Biz, aynı zamanda, Türkiye'nin 1935'lerde konuştuğu tarım sigortası uygulamasını 2005 yılında hayata geçirdik" diye konuştu.

Çiftçilerin sorularını da cevaplayan Eker, daha sonra Belen ilçesine geçerek, İskenderun Belediye Meclis Üyesi Hıdır Güneş'in evine, eşinin vefat etmesi nedeniyle taziye ziyaretinde bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.