6 °C

"Türkiye'de banka alabiliriz"

Altimo'nun Başkan Yardımcısı Dumalkin, Alfa Bank'ın Türkiye'de bankacılık sektöründe sıfırdan yeni bir banka kurarak, ya da mevcut bir bankanın hisselerini satın alarak girebileceğini söyledi.

"Türkiye'de banka alabiliriz"

İSTANBUL - Turkcell'in hissedarlarından Altimo'nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, Rusya'nın en büyük özel sektör bankası Alfa Bank'ın, Turkcell mahkemesinin sonuçlanmasının ardından Türkiye bankacılık sektörüne giriş yapabileceğini söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dumalkin, "Türkiye'de yeni yatırımlarla ilgileniyoruz. Bizim için yatırımlarımızda, Turkcell'in durumu belirleyici olacak. Biz Türkiye pazarı ile çok yakından ilgileniyoruz. Turkcell sorunu çözüldükten sonra, Türkiye'de bankacılık sektörüne girebiliriz" dedi.

Halihazırda, Turkcell'in ortağı Altimo ve Rus bankası Alfa Bank, Alfa Group'un iştirakleri arasında yer alıyor. Dumalkin, grubun halihazırda finans sektöründeki en önemli ayağı Alfa Bank da Türkiye'de bankacılık sektöründe sıfırdan yeni bir banka kurarak, ya da mevcut bir bankanın hisselerini satın alarak girebileceğini söyledi. Rusya, İngiltere, ABD, Hollanda, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan'da toplam 465 şubesi olan Alfa Bank'ın, 17 bin çalışanı bulunuyor.

Sıfırdan banka yatırımı

[PAGE]

Dumalkin, "Henüz konuşmak için erken ama bankacılık alanında greenfield (sıfırdan yatırım) bir proje girilmesinin olası olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de bir bankanın hisselerini de satın alabiliriz" şeklinde konuştu.

Dumalkin'e göre, yıllardır Turkcell hisseleri ve yönetim kurulunda süregelen anlaşmazlıkların mahkeme yoluyla çözüme kavuşturulması, yeni yatırımların da Türkiye'ye gelmesi açısından kilit rol oynayacak.

Evgeny Dumalkin, "Biz Alfa Group'un iştirakiyiz. Türkiye'nin bankacılık, finans ve perakende sektörleri ile ilgileniyoruz. Alfa Group bu saydığım alanlarda tam bir uzman. Turkcell kararı bizim yatırım planlarımız açısından son derece önemli" şeklinde konuştu.

En son, Turkcell'in 29 Haziran'da yapılması planlanan Olağan Genel Kurulu, yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle ertelenmişti. Genel Kurul'un açılabilmesi için hisselerin yüzde 51'inin Genel Kurul'da temsili gerekiyorken, söz konusu oranın yüzde 16,71'de kalması nedeniyle gerçekleştirilemeyen toplantı ertelenmişti.

"Mahkeme en geç 2013 sonunda karar verir"

[PAGE]

Dumalkin, Turkcell'de hukuki sürecin yakında bitmesini beklediğini belirterek,  şunları ifade etti: "Ekim ayının ikinci yarısına doğru duruşmanın olmasını bekliyoruz. Duruşmanın sonrasında hakimin kararını vermesi için belirli bir süre gerekecektir. Biz, bu sürecin de yaklaşık 2-3 ay olabileceğini düşünüyoruz. Bu yılın sonuna doğru, ya da en geç 2013'ün başında mahkemenin bir karar vermesini bekliyoruz."

Dumalkin, "Şu anda konu mahkemeye intikal etmiş durumda. Maalesef biliyorsunuz, Turkcell'in yönetim kurulu toplantısı çıkmaza girmiş durumda. Çukurova, maalesef yapıcı değil, dolaylı olarak son yönetim kurulu toplantısının yapılmasını engellediler. Şu an yaptığımız tek şey oturup mahkemenin kararını beklemek" dedi.

"Turkcell'den çıkmayız"

[PAGE]

Dumalkin, ilerleyen süreçte mahkemenin sonuçlanmasının ardından, karar her ne olursa olsun, Türkcell'den çıkmayı düşünmediklerini ifade etti. Evgeny Dumalkin, "Turkcell'den çıkmayı düşünmüyoruz. Biz, Turkcell'le birlikte Türkiye'de büyük yatırım potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'den çıkmayı bir seçenek olarak bile değerlendirmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Turkcell'in diğer hissedarlarının hisse satışı konusunda karar alması halinde, teklifleri değerlendirmeye açık olduğunu belirten Dumalkin, "Turkcell'in diğer hissedarlarının hisse satışına gitmesi durumunda, tabii ki bütün tekliflere açığız. Şu an için kesin bir şey söyleyemem ama bize hisse almamız yönünde gelecek tüm teklifleri değerlendiririz" dedi.

[PAGE]

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, Temmuz ayında AA'nın sorularını yanıtlamış ve Turkcell'de yönetim ve ortaklık yapısı ile ilgili uzun süredir gündemde olan ortaklar arası anlaşmazlıkla ilgili olarak, "Turkcell'deki son durum, genel kurul yapılmadı. SPK atama yapmıyor 'sizin verdiğiniz üyelerden hangisi tarafsızsa onu seçiyor, bunu kabul ediyorum' diyor. Süreç esasında bizim Londra'daki mahkememizin sonunda belli olacak. Herkes ümitli. Biz ümitliyiz. Haklıyız diye düşünüyoruz"  ifadelerini kullanmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.