23 °C

"Yurtdışı milletvekilliği" önerisi

AK Parti'li Külünk, yurtdışı seçim çevresine yönelik "Yurtdışı milletvekilliği" kontenjanı oluşturulması ve TBMM'nin üye sayısının 10 artırılması için yasa teklifi hazırlayarak Grup Başkanlığı'na verdi

"Yurtdışı milletvekilliği" önerisi

ANKARA - AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, yurtdışındaki vatandaşları temsil etme ve sorunlarıyla ilgilenmeleri amacıyla "Yurtdışı Milletvekilliği" kontenjanı oluşturulması amacıyla yasa teklifi hazırladı. 

Külünk, yurtdışı seçim çevresine yönelik "Yurtdışı Milletvekilliği" kontenjanı oluşturulması, TBMM üye sayısının artırılması, "Seçimlerin  Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile "Milletvekili Seçimi Kanunu"nda değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklifini,  AK Parti Grup Başkanlığı'na sundu. 

Seçilecek adayların tespiti için "Yurtdışı Seçim Kurulu" görevlendirilecek 

Külünk'ün, yedi maddeden oluşan teklifinde,  yurtdışında yaşayan ve yurtdışı seçim kurulunca oluşturulan seçmen kaydına göre, yurtdışında oy kullanan seçmenler için "yurtdışı milletvekilliği" tanımlanıyor. Yurtdışı seçim çevrelerinden "yurtdışı milletvekili" olarak seçilecek adayları tespiti için Ankara'da "Yurtdışı Seçim Kurulu" görevlendirilecek. 

Teklif uyarınca; özel kanunlardaki çevre ayırmaları saklı kalmak şartıyla, seçimlerde yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına hitaben tüm yurtdışının bir seçim çevresi olması, yurtiçinde her ilin bir seçim çevresi olarak korunması amaçlanıyor. 

Yurtdışı milletvekilliği ile sayı 560'a çıkarılacak

Teklif, milletvekili sayısının yurtiçinde 550 olarak korunmasını, yurtdışında ise 10 milletvekili seçilmesini düzenliyor.  Yurtdışı milletvekilliği ile milletvekili sayısı 560'a çıkarılacak. Yurtdışı milletvekili seçileceklerin seçim bölgesinin yurtdışı olması nedeniyle TBMM Genel Kurul çalışmalarına düzenli olarak katılamayacağı öngörülen teklifte, Meclis'teki  mevcut komisyon ve temsil oranları ile ilgili işleyişin etkilenmemesi de amaçlanıyor. 

Yurtiçinde illerin çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde toplam milletvekili sayısından her ile önce bir milletvekili verilmesi yönteminin, aynen yurtdışı seçim çevresi için de uygulanması getiriliyor. 

Türk vatandaşlarını temsil edecek vekillerin 5 esas bölgede dağılımı yapılacak

Yurtdışında seçim çevresi için milletvekili dağılımı, nüfus yoğunluğu, sosyo kültürel etkiler ve coğrafi pozisyon dikkate alınarak tespit edilecek. Dünya genelindeki Türk vatandaşlarını temsil edecek milletvekillerinin, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya olmak üzere beş esas bölgede dağılımı yapılacak.

Yurtdışı seçim çevresinde yerleşik bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti devleti çalışanı olmayanların,  milletvekilliği adaylığı için görevden çekilmeleri şartı uygulanmayacak. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap