13 °C

Ramazan-ı Şerif başlıyor

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayı bu akşam kılınacak teravih ile başlayacak. Kılınacak teravih namazlarının ardından ilk sahura bu gece kalkılacak.

Ramazan-ı Şerif başlıyor

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayı bu akşam kılınacak teravih ile başlayacak. Kılınacak teravih namazlarının ardından ilk sahura bu gece kalkılacak. Bu gece ilk oruç saat 02:26'da Ardahan'da tutulmaya başlanacak. Son imsak vakti ise 03:51'de Muğla'da olacak. Oruç ilk olarak saat 19:37'de Hakkari'de açılacak. En geç iftar saat 21:00'de Edirne'de yapılacak. Kuran'ın indirilmeye başladığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi 13 Temmuz'da idrak edilecek. 

İftar ve sahurda bunlara dikkat!

Ramazan ayında beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi veren Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, gerek iftar sofrasında gerekse iftardan sonra sıvı tüketimini daha cazip hale getirmenin kişide fazladan sıvı tüketim isteği doğuracağını ifade ederek, “Sofranızda görünür bir yere koyacağınız sürahinizin içine ekleyeceğiniz, ikiye bölünmüş dört ila beş çilek, çubuk tarçın ve birkaç dal taze nanenin etkisini göreceksiniz. İftardan sonra içilecek ev yapımı limonata da su ve şeker ihtiyacınızı karşılayacaktır“ dedi. 

Canan Aksoy, iftarda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Oda sıcaklığında bir bardak su ile oruç açmak, gün boyu kaybedilen sıvının karşılanması için önemli bir adım. İftariyeliklere devam ederken beyaz peynir ve kaşar, birkaç tane zeytin ile tam buğday ya da çavdar ekmeği, gün boyunca düşmüş olan kan şekerinizi de dengeler. Ana yemeğe geçmeden önce vereceğiniz 10 ila15 dakikalık bir ara, gün boyunca durmuş olan ve tüm yıl boyunca buna alışık olmayan sindirim sisteminizin doğru çalışmasına yardımcı olur. Ana yemek olarak az yağlı etli sebze yemekleri, ızgara ya da fırında pişmiş tavuk ve balık yemekleri veya kuru baklagil doğru seçim olur. Havaların sıcak olması sebebiyle tercih edilecek zeytinyağlı sebze yemekleri ise vücudun posa ihtiyacını karşılar. Kalsiyum ve protein ihtiyacınız için ise sofranızda kesinlikle bulundurmanız gereken besinler arasında cacık, haydari, yoğurtlu salata ve ayran yer alıyor.” 

Sahur ile ilgli değerlendirmelerde de bulunan Canan Aksoy, 16 saat aç ve susuz kalacak vücudun, bir gece önceden yiyerek yattığında ise 20 ila 22 saat kadar aç ve susuz kalacağını ve vücut direncinin fazlasıyla düşeceğini belirtti. Sahurda kahvaltılık tercih edenlerin, az yağlı peynir ya da lor peyniri tüketmesi gerektiğini söyleyen Aksoy, böylece vücuda protein ve su sağlanacağını dile getirdi. Aksoy, “Sahurda yemek yiyecekler için, ızgara veya söğüş et, tavuk, yanında zeytinyağlı yemekler, yağsız yoğurt, tam tane ekmekleri, mevsim meyveleri doğru tercih olabilir. Sahurda mutlaka bol sıvı tüketimi olmalı. Yemeğinizi yedikten hemen sonra yatmayın. Sindirimin bitmesi için vücudunuza biraz zaman tanıyın” diye konuştu.

İLİMSAKİFTAR
ANKARA03:1520:28
İSTANBUL03:2220:48
ADANA03:2420:10
ANTALYA03:4420:28
BURSA03:2820:44
DİYARBAKIR02:5919:53
İZMİR03:4820:46
ESKİŞEHİR03:2520:37
ERZURUM02:4119:55
GAZİANTEP03:1620:01
KONYA03:3020:23
ORDU02:4720:12
ŞANLIURFA03:1019:56

İl il ramazan imsakiyesi için tıklayınız

Sıcaklık 3 ila 6 derece azalacak

Ramazan’ın ilk gününde Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek. Perşembe günü Trakya, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerde parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. 19 Haziran Cuma günü yağışlı sistem etki alanını genişletecek, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Yağış alan yerlerde hava sıcaklığı 3 ila 6 derece azalacak. Yağışlı sistem, 20 Haziran Cumartesi günü de yurdun Kuzey ve İç bölgelerinde etkili olmaya devam edecek. Pazar gününden itibaren yurdun kuzeydoğu kesimlerine çekilecek.

Gelecek hafta Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda kısa süreli sağanak geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor. Gündönümü olan 22 Haziran Pazar gününden itibaren hava sıcaklıklarının tekrar artmaya başlayacağı ve Haziran ayı sonuna kadar yurdun kuzey kesimlerinde aralıklarla kısa süreli sağanak geçişleri görülse de yurdun büyük bölümünün yağışsız geçeceği ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Hazırlanan son aylık ve mevsimlik tahminlere göre 2015 yılı Temmuz ayında; ortalama hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Gıda fiyatlarına Ramazan ayında zam yok

Gıda fiyatlarındaki artış yüzünden zorlanan tüketici, Ramazan ayını rahat geçirecek. Ramazan öncesinde gıda piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz; Ramazan ayına denk gelecek bir zam beklemediklerini söyledi. Her Ramazan'da gıda ürünlerine zam konusunun gündeme geldiğini kaydeden Kopuz, Ramazan öncesinde sanayici olarak gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadıklarını, kimsenin de fırsatçılık yapmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Öte yandan Ramazan ayında çıkan ve iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pide fiyatları da belli olmaya başladı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, "İstanbul'da 300 gram Ramazan pidesi 1.5 liradan satılacak" açıklamasını yaptı. Geçen yıl 400 gram pide 300 grama indirilerek yüzde 25 zam yapıldı” dedi. Bu yıl İstanbul Fırıncılar Odası 300 gram pide için 1.75 TL talep etti, fakat 300 gram pidenin fiyatına 1.5 liradan devam etmeye karar verildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap