11 °C

Reel faizi sıfırlamayı başarabiliriz

AlBaraka'nın yeni yönetim binasının açılışına katılan Başbakan Erdoğan "Hedefimiz enflasyonla faizi başabaş getirerek reel faizi sıfırlamak" diye konuştu.

Reel faizi sıfırlamayı başarabiliriz

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, reel faizi sıfırlamayı hedeflediklerini belirterek, "Bütün mesele gerek finans sektörünün gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Yani kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalıdır" dedi.

Erdoğan, AlBaraka'nın Ümraniye'deki yeni yönetim binasının açılışında, katılım bankacılığının ilki olan ve yaklaşık 25 yıllık geçmişe sahip AlBaraka'nın yeni yönetim merkezinin açılmasının, katılım bankacılığında Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi bakımından önem arz ettiğini belirtti.

Türkiye'de katılım bankacılığının finans dünyasında edindiği yer ve pay itibariyle her geçen gün "bir güç devşiriyor" olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Erdoğan, "Zira artık alan açılmakta ve sadece devlete sırtını dayamak suretiyle yıllar yılı para üzerinden çok ciddi güç kazananlar, katılım bankacılığı ortaya çıktıktan sonra birşeyin farkında olmaya başladılar. O da artık reel sektöre yönelik katılım bankacılığı birşeyler ifade etmeye başladı" diye konuştu.

Türkiye'nin çok güçlü bir noktaya geleceğini söyleyen Erdoğan, yavaş yavaş para üzerinden para kazanma döneminin de geçtiğini, artık yatırımlara yönelik olarak kazanma döneminin başladığını kaydetti. Erdoğan, reel sektörle finans sektörünün bundan sonraki süreçte bir dayanışma içerisinde olacağını, gidişin o yöne olduğunu dile getirdi.

Yüzde 63'le devraldıkları devletin borçlanma faizinin yüzde 7'ye geldiğini, enflasyonun ise yüzde 4 civarında olduğunu söyleyen Erdoğan, "Hedefimiz burada da enflasyonla faizi başbaşa getirmek suretiyle reel faizi adeta sıfırlama konumuna getirmektir. Bunu başardığımız anda Türkiye her alanda çok daha huzurlu, çok daha rahat bir süreci yakalayacaktır. Bunu başarabilir miyiz? Kesinlikle başarırız. Bütün mesele gerek finans sektörünün, gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Yani kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalıdır. Beraber kalkınalım, beraber kazanalım. Batılının win-win dediği esasa göre bu süreci devam ettirmek lazım" şeklinde konuştu.

Erdoğan, o zaman Türkiye'nin 2023'de ilk 10 ekonomi arasında olması hedefinin yakalanacağını söyledi.

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, banka yöneticileriyle birlikte açılışı gerçekleştirdi.

Arap bankalar sırada bekliyor

AlBaraka Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ahmed Yusuf Abdulmalek ise grubun dünyadaki toplam şube sayısı 400 civarında iken bilançosunun 17 milyar dolar olduğunu kaydederek, 30 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin bölgede önemli gelişme gösterdiğini dile getiren Abdulmalek, "Pek çok Arap bankası da Türkiye'yi cazip buluyor ve burada faaliyet göstermek için sırada bekliyor. Türkiye'deki bankacılık sektörünün gelişmesi karşısında herkes burada yer almak istiyor" diye konuştu.

Abdulmalek, Arap bankacılık sektörünün 3,2 trilyon dolar civarında büyüklüğü bulunduğunu, 2010 yılı net karının 36 milyar dolar olduğunu dile getirerek, "Türk bankacılığı ile Arap bankacılığı arasında büyük işbirliği ve gelişme olacağına inanıyorum" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.