6 °C

Rize'de dereye düşen kişi kayboldu

Rize'de sağanak yağış dolayısıyla su seviyesi yükselen dereye düşen kişi kayboldu.

Rize'nin Fındıklı ilçesinde dere kenarında odun toplarken sağanak nedeniyle seviyesi yükselen suya düşen kişi kayboldu.

Alınan bilgiye göre, ilçedeki Çağlayan Deresi'nin kenarında odun toplayan Yüksel Çabuk (53), şiddetli yağış sonrası su seviyesinin yükselmesiyle suya düştü.

Çevredekilerin durumu bildirmesi üzerine AFAD, AKUT, sahil güvenlik ve emniyet ekipleri, derenin denizle birleştiği noktada arama çalışması başlattı.

Ekipler deniz kenarında çalışmalarını sürdürürken, denizde su seviyesinin yüksek olması nedeniyle henüz dalgıçla arama yapılamıyor.

Bölgeye gelen Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kaymakam Vedat Yılmaz'dan bilgi aldı.

Bektaş, inceleme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, hava şartlarının ortada olduğunu belirterek, "Gerçekten zor bir iş. Arama çalışmaları devam ediyor. Zaten burada yaşayan, burayı bilen insanlar. Yabancı değiller. Diyecek bir şey yok. Aramalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Bölgede odun toplayan Fatih Akıncı, Yüksel Çabuk ile bir süre odun topladıklarını ifade ederek, "Olay anında birlikte değildik. Dere ile denizin bağlandığı noktada odun topluyordu. Odun toplarken ayağı kayarak dereye düşüyor. Akıntı ile birlikte denize gidiyor. Arama çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Ali Namlı da dere ağzında odun topladığını anlatarak, "Ayrı yerlerde odun topluyorduk. Kayanın üzerine çıkmış. Deniz anafor yapınca akıntıya kapılmış. Daha önce de bir bayan odun toplarken kaybolmuştu. İki yıl olmasına rağmen bulunamadı." ifadelerini kullandı.

Bu arada, bazı vatandaşların dere kenarlarında odun toplamaya devam ettiği gözlendi.

İlçe köprüsü akıntıya dayanamadı

İlçede etkili olan sağanağın Çağlayan Deresi üzerindeki şehir içi köprüsünde çatlaklar oluştu. Polis ekipleri güvenlik amacıyla köprüyü trafiğe kapattı. Köprünün her iki yanına güvenlik şeridi çekilirken polis, olumsuzluk yaşanmaması için köprü başında bekliyor.

Şiddetli yağış nedeniyle il genelindeki bazı derelerde su seviyesinin yükseldiği, yer yer küçük çaplı toprak kaymalarının yaşandığı da öğrenildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.