14 °C

Rolls-Royce karını yüzde 76 azalttı

İngiliz uçak motoru üreticisinin karı 702 milyon sterlin oldu.

Rolls-Royce karını yüzde 76 azalttı

LONDRA - İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce'un geçen yıl vergi öncesi karı 702 milyon sterlin oldu.

ABD'li General Electric'ten sonra dünyanın ikinci büyük motor üreticisi Rolls-Royce, tek seferlik maliyetler nedeniyle geçen yıl vergi öncesi karının önceki yıla göre yüzde 76 azalarak 702 milyon sterlin olduğunu açıkladı. Şirket, 2009 yılında 2,96 milyar sterlin kar etmişti.

Şirket karının düşmesinde dünyanın en büyük ticari yolcu uçağı Airbus A380 için ürettiği "Trent 900" motorun patlamasının yarattığı 56 milyon sterlinlik maliyetin yanı sıra döviz kuru maliyeti, faiz oranları ve akaryakıt sözleşmeleri maliyetlerinin etkisi olduğunu bildirdi.

Rolls-Royce'un tek seferlik maliyetler dışarıda tutulduğunda ise geçen yıl vergi öncesi karı 2009 yılına göre yüzde 4 artarak, 955 milyon sterlin oldu. Şirketin vergi öncesi karının 939 milyon sterlin olması bekleniyordu.

Şirketin geçen yıl gelirleri ise yüzde 6,4 yükselişle 11,1 milyar sterline çıktı.

Rolls-Royce Üst Yöneticisi (CEO) John Rose, "bu yıl sivil havacılık ve denizcilik sektöründe hizmetleri büyümesinin verdiği destekle önemli bir büyüme kaydedeceklerini ve karlarının artacağını" ifade etti.

Geçen yıl Avustralya havayolları şirketi Qantas'a ait A380'in Trent 900 motorunun, uçak Singapur'dan Avustralya'nın Sydney kentine giderken havada patlaması ve uçağın acil iniş yapmak zorunda kalması motoru üreten Rolls-Royce için sıkıntı yaratmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap