Savaşa hazırız ve kazanacağız

Libya lideri Kaddafi halka hitap etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TRABLUS/WASHINGTON - Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkenin  başkenti Trablus'taki evi Bab ül-Aziziye'den halka hitab etti ve ülkesinin savaşa hazır olduğunu söyledi. Libya ulusal televizyonuna göre, halka kısa bir hitapta bulunan Kaddafi, "İster uzun sürsün, ister kısa; savaşa hazırız, bu savaşı kazanacağız, kalabalık insan kitleleri en güçlü uçaksavardır" şeklinde ifadeler kullandı.

Obama: Daha geniş baskı uygulayabiliriz

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan haber kanalı CNN'e yaptığı açıklamada, "Kaddafi, iktidara tutunmaya çalışacaktır, bekleyecektir, saklanmaya çalışacaktır ama hiç kimse unutmamalı ki, Kaddafi'yi iktidardan uzaklaştırmak için ABD'nin, askeri seçenek dışında, başka seçenekleri de vardır" diye konuştu.

Obama, ABD'nin Libya'ya karşı ekonomik yaptırımları genişlettiğini, Libya liderinin mal varlığını dondurduğunu ve gerekirse Washıngton'un daha geniş bir baskı yelpazesine başvurabileceğini söyledi.

Krizden çıkış yolu arıyorlar

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerikan televizyon kanalı ABC'ye yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yakınlarının krizi çözebilmek amacıyla dünyanın dört bir tarafında temasa geçtiklerini bildirdi.

Clinton, "Duyduğumuza göre, Kaddafi'nin yakınları, ister Afrika'da olsun, ister Ortadoğu'da, ister ABD'de veya dünyanın başka bir köşesinde olsun, tanıdıkları kişilerle temasa geçtiler ve krizden çıkış yolu arıyorlar" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir