Seçim pusulası nasıl olacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "Sandık kurulu 2 pusula verecek. İkisine mühür basacağız. Cumhurbaşkanı adayının ismi, resmi ve mühür yeri olacak" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Habertürk TV'de konuşan Elitaş Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde kullanılacak pusulayla ilgili merak edilenleri anlattı.

İki oy pusulası olacağını ifade eden Elitaş, "Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği pusulası. İttifak Milletvekili pusulasında yer alacak. Cumhurbaşkanı adaylarını partiler zaten açıkladı. Cumhurbaşkanlığına aday olmak için şartlar belli. Ya 100 bin imza toplayacaksınız ya da 20 milletvekilinin imzası ile aday gösterileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı pusulasında sadece adayın ismi olacak. Siyasi partiler çıkacak diyecek ki ben Erdoğan'ı destekliyorum diyecek. Vatandaşı yöneltecek. İttifak milletvekilliği için yapılan düzenleme. Cumhurbaşkanının seçileceği pusulada adayın ismi, resmi ve mühür yeri olacak. İttifak adı yer almayacak, aday ismi yer alacak" diye konuştu.

İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceği konusunda da değerlendirmede bulunan Elitaş, "Seçim kanunu belli. Bu bizim meselemiz değil, YSK'nın işi" açıklamasını yaptı.

Kaç aday olacağı yönündeki soruya cevap veren Elitaş, "100 bin imzayı kim toplarsa aday olabilir. MHP'nin adayı Erdoğan'dır. HSP başka bir aday çıkarma hakkına sahiptir. Geri kalan 96 parti bir araya gelse yüzde 5 yapmadığına göre aday çıkaramaz, ancak 100 bin imza ile çıkarır. Malum parti milletvekilliği seçimlerine bir partinin gölgesi altında girebilir ancak 100 bin imza toplayarak cumhurbaşkanı adayı çıkarabilir. CHP'nin adayı Kılıçdaroğlu olmalıdır. Merdivene ters binmez ise aday olacaktır. Siyaset cesaret işidir. Bahçeli, Türkiye'nin bekası için Erdoğan liderliğindeki yeni yönetim sistemini destekleyen bir milli duruş gösterdi" yorumunda bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir