10 °C

Şehit ve gazi yakınları için iş kurası çekildi

4 bin 325 şehit yakını, gazi ve gazi yakını çeşitli kamu kurumlarına atandı

Şehit ve gazi yakınları için iş kurası çekildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca düzenlenen kura töreninde, 4 bin 325 şehit yakını, gazi ve gazi yakını çeşitli kamu kurumlarına atandı. 

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının istihdamına ilişkin Meyra Palace Hotel'de düzenlenen kura törenine, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu da katıldı. 

Bakan İslam, konuşmasına bu törenin şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının istihdamına ilişkin yapılan üçüncü kura töreni olduğunu belirterek başladı. 

Milletlerin kaderlerini etkileyen, tarihlerinde dönüm noktası sayılan çok önemli olaylar olduğunu belirten İslam, ''Bu hafta içinde 100. yılını kutlayacağımız Çanakkale Zaferi de bu müstesna zamanlardan biridir'' dedi. 

''Sosyal yardımların kapsamını genişlettik'' 

Bakanlık bünyesinde kurulan Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığının, şehit yakınlarının ve gazilerin eğitimden sağlığa, istihdamdan sosyal güvenliğe kadar pek çok alanda ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet ürettiğini belirten İslam, şehit yakınlarının ve gazilerin haklarının düzenlenmesi amacıyla hazırlanan kanunun 2 Ağustos 2013'te TBMM'de kabul edilmesiyle istihdam konusunda birtakım yeniliklerin getirildiğini anımsattı. 

Bakan İslam, şunları kaydetti: 

''Böylece terörle mücadele kapsamında hayatını kaybedenlerin yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye çıkardık. Hayatını kaybeden er ve erbaşların anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartını kaldırdık. Ayrıca anne ve babaya ödenen maaşa bir alt taban getirdik. Terör nedeniyle şehit veya gazi olmuş erbaş ve erlerimize veya onların yakınlarına aylık bağlanırken, eğitim durumuna bakılmaksızın maaşlarında iyileşme yaptık. Bakım desteğini iki katına çıkardık. Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamayacak derecede ağır malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteğinin köy koruyucuları ile sivil vatandaşlara da verilmesini sağladık.'' 

Sosyal yardımların kapsamını genişlettiklerini, şehit yakınları ve gazilere herhangi bir sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın sosyal yardım yapabilme imkanı getirdiklerine değinen İslam, ''Terör eylemlerinin ortaya çıkartılması veya bertaraf edilmesine sağlanmasında yardımcı olanlardan hayatını kaybeden veya yaralanan sivil vatandaşlarımızın hakları itibariyle terörle mücadele kanunu kapsamına alınmalarını sağladık'' dedi. 

Terör olayları sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla malul olanlara ise tazminat hakkının yanında maaş hakkı da getirdiklerini aktaran İslam, vazife ve harp malullüğü kapsamındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve malul olanlara istihdam hakkı sağladıklarını söyledi. 

''10 bin 613 hak sahibi istihdam hakkı elde etmiş olacak'' 

İstihdama yönelik ilk kura işlemlerinin 27 Temmuz 2014'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirildiğini, 3 bin 527 hak sahibi vatandaşın atamasının yapıldığını anımsatan İslam, ikinci kura töreninin ise Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla 2 Ekim 2014'te gerçekleştirildiğini ve 2 bin 760 hak sahibinin atandığını kaydetti. 

İslam, ''İlki Ramazan Bayramı, ikincisi Kurban Bayramı arifesinde gerçekleştirilen bu iki atama dönemi ile 6 bin 287 vatandaşın istihdam hakkından yararlanması sağlanmış oldu. Bugün yine bir bayram arifesinde gerçekleştireceğimiz üçüncü kura töreninde ise 4 bin 325 hak sahibinin atamasını sağlamış olacağız. Böylece 10 bin 613 hak sahibi istihdam hakkı elde etmiş olacak'' diye konuştu. 

Şehit yakınları ve gazilerin, milletin emaneti olduğunu ifade eden İslam, bu emanete sahip çıkmanın da yine devlet ve millet olarak temel görevleri olduğunu söyledi. 

Bu görevi layıkıyla yerine getirmek için çaba sarfedeceklerini belirten İslam, sözlerini ''Yaptığımız tüm hizmetlerin, sizlerin yaptığı fedakarlık karşısında yetersiz olduğu bilinciyle sizlere en iyi hizmeti sunmak için tüm bakanlığımız bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da seferber olacaktır. Bu vesileyle bugün istihdam hakkını elde eden şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızı tebrik ediyorum. Hayırlı ve huzurlu bir çalışma hayatı ve güzel bir ömür geçirmelerini temenni ediyorum'' diyerek tamamladı. 

Bu atama ile son 9 ayda 10 bin 611 bin kişinin kamuda istihdam edildiği bilgisini paylaşan Çelik, Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla 2014 yılı içinde 1 milyon 400 bin istihdam gerçekleştirildiğini belirtti. 

Kura sonucunda bin 400'ü kadın, 2 bin 925'i erkek olmak üzere toplam 4 bin 325 kişi iş sahibi oldu. 

Atama sonuçları, Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden öğrenilebilecek. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.