14 °C

Sektör bünyesindeki virüsleri temizleyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi için Enerji Bakanlığı, EPDK ve özel sektörün el ele çalışacağını söyledi.

Sektör bünyesindeki virüsleri temizleyecek
 
ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt kaçakçılığının ekonomiye büyük zarar verdiğini belirterek, "Sektör bünyesindeki virüsleri temizleyerek, ülkeye ve kendisine olan ekonomik zararı bertaraf edecektir" dedi.
Bakan Yıldız, Sheraton Otel'de Petrol Sanayi Derneğinin (PETDER) 15. yıl kutlaması dolayısıyla düzenlenen etkilikte yaptığı konuşmada, petrol sanayinin gerek istihdam gerekse de büyüklüğüyle ekonomi içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, tam rekabetçi ve serbest piyasada sektörün büyüklüğünün geçtiğimiz yıl 75 milyar lirayı bulduğunu söyledi.
Akaryakıt sektörünün devletin önemli gelir alanlarından birisi olduğunu ve 44 milyar liralık vergiyle toplam vergiler içerisinde yüzde 15'den daha fazla bir payının bulunduğunu bildiren Yıldız, böyle büyük bir sektörün işleyişinin çok dikkatli ve düzenli biçimde yapılabilmesinin kendilerinin temel hedefleri arasında yer aldığını dile getirdi.
Piyasaların sağlıklı ve düzenli bir şekilde işleyişinin sağlanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini aktaran Yıldız, "Çıkardığımız bu kanunlarla aslında enerji sektöründeki rekabete dayalı işleyen piyasalarla beraber önemli adımlar atıldı. Bu arada köklü yapısal değişikliklere sektör kendini çok çabuk adapte etti. Artan yatırımcı sayısı ve yatırım miktarı da piyasayı oldukça renklendirdi" diye konuştu.
Siyasi irade olarak her zaman sektörün yanında olduklarını, kendi ayakları üzerinde duran ve kendi vatandaşına hizmet eden bir yapıyı oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
"Özel sektörün rekabet ortamını istismar etmeden bu yapıyı sağlayacağına inanıyorum. Her zaman ve her yapının içerisinde bu tür yollara başvuranlar olabilecektir. Biz de bunlara karşı düzenlemelerle ve kanunlarla gerekli önlemleri almak durumundayız. Bunun bu süreçte daha makul karlarla tüketiciyi üzmeyecek bir yapı içerisinde düzenleneceğine de inancım fazla. Akaryakıt kaçakçılığında sektör bünyesindeki virüsleri temizleyerek, kendisine ve ülkeye olan ekonomik zararı bertaraf edecektir. Enerji Bakanlığı, EPDK ve özel sektör hep beraber el ele bu süreci başarıyla geçireceğimize inanıyorum."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap