Sel 3 can aldı

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

KIRKLARELİ - Büyükkarıştıran Deresi'nin taşması sonucu sel sularında kaybolan Siyami (45) ve oğlu Semih Yeni'nin (21) cesetleri evlerinden uzak bir noktada bulundu,  dün gece cesedine ulaşılan Zehra Demirel (93) ile ölenlerin sayısı 3'e yükseldi.
 
Sel felaketinde beldedeki yaklaşık 50 evi su bastı, evlerinin çatılarına ve ağaçlara sığınan vatandaşlar sivil savunma ekipleri ve iş makineleriyle kurtarıldı.
 
Ulaşıma kapanan Lüleburgaz-Çorlu arasındaki D-100 karayolu, sel sularının çekilmesiyle 7 saatlik bekleyişin ardından ulaşıma açıldı.
 
Öte yandan, felaketin bilançosu sabah saatlerinde ortaya çıkmaya başladı. Beldedeki çok sayıda ev ve araç zarar gördü, büyük ve küçükbaş hayvanlar telef oldu.
Kırklareli Valiliği, hasar tespit çalışması başlattı.
 
Kurbanlıklar telef oldu
Büyükkarıştıran Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Çolak, yaptığı açıklamada, büyük bir felaketle karşı karşıya bulunduklarını söyledi.
 
Gece saatlerinde meydana gelen selde insanların canlarını zor kurtardığını anlatan Çolak, ''Akşam bir anda evleri su bastı. İnsanlar yüksek yerlere ve ağaçlara çıktılar. Arama kurtarma ekipleri insanları kurtardı. Acımız büyük, üç vatandaşımız hayatını kaybetti, hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.
 
Beldede yaşayan Cüneyt Tunç ise 170 koyununun selde telef olduğunu ifade ederek, Kurban Bayramı öncesinde çok zor durumda kaldıklarını vurguladı.
 
Tekirdağ'da mahsur kalan 300 kişi kurtarıldı
Tekirdağ Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ''Çerkezköy, Saray ve merkez ilçede meydana gelen sel ve su taşkınlarına müdahale edilmiş, yaklaşık 300 kişi mahsur kaldığı yerlerden kurtarılarak güvenli bölgelere taşınmıştır. Mahsur kalan veya yardım talebinde bulunan kişi kalmamıştır. Bölgede meydana gelen aşırı sağanak nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır'' ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, Misinli, Ulaş ve Beyazköy'deki fabrikalarda çalışan mahsur kalan işçilerin botlarla kurtarıldığı vurgulandı.
 
Elektrik kesintisi devam ediyor
Tekirdağ'ın Saray ilçesinde enerji nakil hatlarının sağanakta zarar görmesi nedeniyle elektrik kesintisinin devam ettiği bildirildi.
Şiddetli yağış nedeniyle Göçerler köyündeki okul ile Yoncalı Deresi'nin taşması sonucu beldedeki çay bahçesi su altında kaldı, küçükbaş hayvanlar telef oldu.