Şemdinli "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Şemdinli İlçe'sinde bazı alanlar, "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki bazı alanlar, terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında 28 Mart-2 Nisan tarihleri arasında "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, il sınırlarında faaliyet gösteren bölücü terör örgütü PKK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yaptığı terör ve yıldırma eylemlerinin, kentin sosyal ve ekonomik gelişmesini etkilediği belirtildi.

Vatandaşların ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kaldığı kaydedilen açıklamada, öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletin ve milletin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla bölgede emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbirin alındığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu tedbirler kapsamında, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince, Şemdinli ilçesi sınırlarında bulunan Koryürek-Samanlı bölgesinin, Sarı T. güneydoğusu, Kıytıkkara T. güneyi, Koryürek Mahallesi güneybatısı, 94/12-13 Sınırtaşı batısı, 94/6-7-8-9-10-11 Sınırtaşı kuzeyi arasında kalan bölge, 28 Mart'tan 2 Nisan'a kadar 'özel güvenlik bölgesi' ilan edilmiş olup, vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere izinsiz olarak girmesi yasaklanmıştır."