15 °C

Sevginizle bir canlıyı yaşatın

Sevginizle bir canlıyı yaşatın

 

 
 
EDİRNE - WWF Türkiye'nin nesli tehlike altındaki türlerin korunmasına yönelik özel günler ve kutlamalar için yürüttüğü "evlat edinme" kampanyası, Sevgililer Günü'nde farklı ve kalıcı bir hediye imkanı sunuyor.
WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de nesli tükenme tehlikesi altındaki türlerin korunması çalışmaları kapsamında, "Sevginizle destek olun, sevginizle onları korumamıza yardımcı olun" kampanyası başlattıklarını söyledi.
"14 Şubat'ta sevgiliniz için nesli tehlike altındaki bir türü evlat edinin" sloganıyla başlattıkları kampanya ile Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik zenginliğine sahip çıkmayı amaçladıklarını ifade eden Baştak, şunları kaydetti:
"Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin bir ülke. Türkiye'nin coğrafik konumu gereği Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan biyocoğrafik bölgelerinde yer alması, iklimsel ve coğrafik özelliklerinin kısa aralıklarla değişmesi, bu çeşitliliğin en büyük sebebi. Türkiye'de yaklaşık 100 bin canlı türü olduğu tahmin ediliyor. Alt türlerle birlikte bitki türü sayısı ise 11 bini geçiyor. Sularımızda ise yaklaşık 480 balık çeşidi yaşıyor. Bununla birlikte Türkiye önemli kuş göç yolları üzerinde. Ülkemiz, tüm dünyada bulunan 9 bin kuş türünden 468'ine ev sahipliği yapıyor."
 
"Kırmızı listede 134 alt tür var"
Zengin bir çeşitliliğe rağmen nesli tükenme tehlikesi altında bulunan tür sayısının fazla olduğuna dikkati çeken Baştak, "Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) 2008 Kırmızı Listesi'nde Türkiye'de küresel ölçekte tehlike altındaki tür ve alt tür sayısı 134'tür. Aslan, Anadolu kaplanı gibi türler yok oldu. WWF-Türkiye, ülkemizde nesli tehlike altındaki türlerden deniz kaplumbağası, saz kedisi, orfoz ve yunus için tür koruma çalışmalarını yürütüyor. Bu türlerin ortak sorunları arasında habitat kaybı, yasa dışı avcılık faaliyetleri bulunuyor" diye konuştu.
 
Sembolik bir "evlat edinme
Bunun sembolik bir "evlat edinme" olduğunu anlatan Baştak, şunları söyledi:
"14 Şubat'ta sevgilisine farklı ve kalıcı bir armağan sunmak isteyenler, saz kedisi, orfoz, deniz kaplumbağası, yunus, kutup ayısı ve panda türleri için belirlenen bedelleri bağışlayarak kampanyaya katılabilir. WWF-Türkiye olarak yürüttüğümüz 'evlat edinme' kampanyası Sevgililer günü gibi özel günler ve kutlamalar için sevdiklerinize kişiselleştirilmiş bir hediye alternatifi sunuyor. Böylece sevdiklerinize hem anlamlı bir hediye verebilir hem de WWF-Türkiye'nin doğa koruma çalışmalarını destekleyebilirsiniz."
 
Kampanya nasıl işliyor?
Tolga Baştak, kampanyanın işleyişiyle ilgili şu bilgiyi verdi:
"Destek olduğunuz türe ait sertifikanız ise bu sembolik desteğinizi anlamlı kılan bir hatıradır. Evlat edinme kampanyasına 10,30 ve 75 lira olmak üzere üç farklı şekilde destek olabilirsiniz. Bağışınıza istinaden 10 lira için e-sertifika, 30 lira için basılı sertifika hazırlanmakta, 75 lira bağış için ise basılı sertifikayla birlikte seçilen türe özel hediye gönderilmektedir."
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.