13 °C

Son heronlar ay başında Türkiye'de

4 Heron uçağı, yer kontrol istasyonları, data linkleri ve diğer teçhizatı ile birlikte 1 veya 2 Ağustosta Batman'da olacak.

Son heronlar ay başında Türkiye'de

TEL AVİV - Türkiye ile İsrail arasında insansız hava araçlarının alımı konusundaki 180 milyon dolarlık, 10 uçaklık Heron teslimatının kalan 4 uçağı, ay başında Türkiye'ye teslim edilecek.

Edinilen bilgiye göre, 4 Heron uçağı, yer kontrol istasyonları, data linkleri ve diğer teçhizatı ile birlikte 1 veya 2 Ağustosta Batman'da olacak.

Heronların geçici kabulleri için Türkiye'den ilgili kurumların personelinden oluşan kalabalık teknik heyetin katılımı ile yapılan çalışmalar, Temmuz ayının ilk haftasında tamamlandı, geçici kabul heyeti temasların ardından Türkiye'ye döndü. Sistemlerin bakım, paketleme ve sevkıyat işlemleri için de küçük gruplar halinde gelen bazı teknik heyetler de çalışmalarını sonlandırdı.

İsrail, anlaşma kapsamındaki 6 Heron'u Şubat ayı sonunda Türkiye'ye teslim etmişti.

Terörle mücadele için istihbarat toplamada büyük önemi bulunan insansız hava araçları Heronların en büyük özelliği, telsizlerinden gece-gündüz termal kameralarına kadar, Türkiye'de üretilmiş birçok ürünün kullanılması.

Bu arada, İsrail donanmasının 31 mayıstaki Mavi Marmara gemisine baskınından sonra kısa süre aksayan teknik destek hizmeti normale döndü. İsrail önce 2 kişilik heyeti, ardından, önceki Heron sisteminin bakımı ve idamesi için gereken 4 uzmanı Türkiye'ye gönderdi. İsrailli uzmanlar halen Türkiye'de çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca Heronların nihai kabul çalışmaları için de kalabalık bir İsrail heyeti Ağustos ayının ilk yarısında Türkiye'de olacak.

Öte yandan Türkiye ile İsrail arasında askeri alanda yürütülen diğer ortak projelerle ilgili teknik heyetlerin çalışmaları da normal seyrini aldı.

Tank modernizasyonu çerçevesinde Kayseri'de ekip bulunduran İsrail Askeri Sanayi'nin elemanları, 31 Mayıs akabinde İsrail Savunma Bakanlığının İsrailli askerlere koyduğu Türkiye yasağı ile geri çekilmişti. İsrail Askeri Sanayi elemanları, bir süre önce yeniden Türkiye'ye gönderildiler. Türk hükümetinin satın aldığı bazı küçük çaplı uçaklar için İsrailli Aeronautics savunma sistemleri firmasının verdiği teknik destek kapsamında Batman'da görev alan ve 31 mayıs sonrası geri çekilen İsrailli ekip de yaklaşık 3 hafta önce Türkiye'ye gitti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.