6 °C

Son sözü parası olan sistem değil, millet söylemeli

Ergün, "Parlamentoya sunacağımız OSB yasa tasarısında bedelsiz arsa tahsisi statüsü devam ettirilecek" dedi.

Son sözü parası olan sistem değil, millet söylemeli

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, önemli işlerin milletin önüne götürülmesinin demokratik bir alışkanlık haline gelmesi gerektiğini belirterek, "Son sözü elinde silah ve fazla parası olan sistem değil, millet söylemeli" dedi.

İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren sanayiciler OSB'ye ait konferans salonunda bir iftar verdi. İftar ardından bir konuşma yapan Bakan Ergün, meydanlardaki polemik yerine halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliklerinin içeriğinin tartışılması gerektiğini vurguladı.

Hükümetin görevinin iş dünyası önündeki yanlış yargı kararlarını önlemek olduğunu belirten Ergün, "Yargı hukukilik denetimi yapsın buna itirazımız yok ancak yerindelik denetimi yapılıyor. Bundan "kamu yararı" yoktur diye yargı kararı vermek hükümetin ve belediyenin, yürütmenin yerine geçmektir" dedi

Ergün, mevcut Anayasanın yürütmenin bazı düzenlemelerine imkan verebildiğini, diğer yandan aynı Anayasaya dayanılarak 14 Mart 2008 tarihinde AK Parti'ye kapatma davası açıldığını, kapatma davasında sunulan dellilerin yüzde 80'inin yüksek mahkeme tarafından elendiğini söyledi.

Nihat Ergün, kapatma davası sonucu yerli ve yabancı yatırımcının büyük zarar gördüğünü, dünyanın hiçbir yerinde hükümeti devirmeye imkan veren bir Anayasa olmadığını savundu.

Önemli işlerin milletin önüne götürülmesinin demokratik alışkanlık haline gelmesi gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, "Son sözü elinde silah ve fazla parası olan sistem değil millet söyleyecek" dedi.

AK Parti Hükümetinin yargıyı ele geçirmekle suçlandığını söyleyen Ergün, "Yargıyı ele geçiriyorlar diyenlerin gazetelere televizyonlara yansıyan sesleri, kasetleri kimin bunu yapmak istediğini ortaya koyuyor" dedi.

Bedelsiz arsa tahsisi statüsüne devam

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, OSB'lerin daha fazla gelişmesinde uygun yerlere yapılmasının büyük önem taşıdığını, siyasi olarak değil ekonomik gerekçelerle OSB'ler kurulması gerektiğini ifade etti.

Son yıllarda ülkeye gelen yabancı heyetlerin Türkiye'deki OSB'leri ilgiyle ziyaret ettiklerini ve örnek olarak benimsediklerini anlatan Ergün, OSB'lerin daha iyi yönetilebileceğini söyledi.

Yasama döneminin başlayacağı ekim ayını takiben yeni OSB Yasa Tasarısını Parlamentoya sunacaklarını açıklayan Ergün, söz konusu tasarıda bedelsiz arsa tahsisi statüsünün devam ettirileceğini, sanayi sitelerinin ıslah edilerek OSB'ye dönüştürüleceğini, OSB'de yer almak isteyen işletmecilerin başvurularında zaman sınırının artık olmayacağını bildirdi.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.