Sony 346 milyon dolar zarar etti

Sony, yenin değerinin yüksek ve düz ekran televizyon satışlarının zayıf olması nedeniyle Temmuz-Eylül döneminde zarar etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TOKYO - Japon elektronik firması Sony, Temmuz-Eylül döneminde 346 milyon dolar zarar etti.

Sony, yaptığı açıklamada, yenin değerinin yüksek ve düz ekran televizyon satışlarının zayıf olması nedeniyle Temmuz-Eylül döneminde 346 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra Tayland'da sellerin üretimini olumsuz etkilediği Sony, düz ekran televizyon piyasasındaki sıkı rekabet, arz fazlalığı ve fiyatlardaki düşüş nedeniyle yedi yıldır zarar ettiği televizyon operasyonlarından vazgeçmeyi planlıyor.

LCD televizyonlarda en büyük sorunun üretim fazlalığı olduğunu, televizyon üretimini bir yılda 40 milyondan 20 milyona indireceğini bildiren Sony, Temmuz-Eylül döneminde satışlarının da bir yıl önceye göre yüzde 9 düşüşle 20 milyar dolar olduğunu belirtti.

Sony, Temmuz-Eylül döneminde açıklanan sonuçlarla birlikte Mart 2012'de sona erecek mali yıla ilişkin bilanço tahminlerini de değiştirdi.

Daha önce, Mart 2012'de bitecek mali yılda 769 milyon dolar kar etmeyi bekleyen şirket, şimdi aynı mali yılda 1,2 milyar dolar zarar edeceği tahmininde bulundu.

Yenin değerinin yüksek olması satışlarının yüzde 70'ini Japonya dışına yapan Sony'nin gelirlerini önemli oranda olumsuz etkiliyor.

Sony, geçen ay cep telefonu üreticisi Sony Ericsson'ın tamamını satın almak için Ericsson'ın elindeki yüzde 50 hisseye 1,1 milyar avro ödemeyi kabul etmişti.

Şirket, Mart 2011'de sona eren mali yılda 3,3 milyar dolar zarar açıklamıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir