11 °C

Spor programlarına 'özel ekip'

RTÜK Başkanı Akman, kanuna aykırı unsur taşıyan programa aynı hafta ceza vereceklerini söyledi

Spor programlarına 'özel ekip'

 

İSTANBUL - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Dr. A. Zahid Akman, kurum olarak yaptırılan "Spor Programlarını İzleme Eğilimleri Kamuoyu Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı.

Maslak Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıda, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, TRT Spor Haberleri Müdürü Tufan Turasan ve Lig TV Genel Müdürü Şansal Büyüka da araştırmanın sonuçlarıyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

Akman, RTÜK olarak televizyonlardaki spor programlarını izleme eğilimlerinin sunumunu, uluslararası alanda çok önemli müsabakaların yapıldığı ve futbolun yeni sezon başlangıcı öncesinde açıkladıklarını belirterek, "Bu araştırma, RTÜK tarafından özellikle izleyicilerin talepleri ve kamuoyundan gelen yoğun baskı neticesinde gerçekleştirdi. Özellikle ulusal televizyonlarda yayınlanan spor programlarının kamuoyu üzerinde ne tür etki bıraktığını belirlemek için yapıldı" dedi.

Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 62.7'sinin, "Spor programlarının toplumsal şiddeti artırıcı nitelikte olup olmadığı" şeklindeki soruya "Evet" dediğini belirten Akman, "Bana göre araştırmanın en önemli sonucu budur. Tribündeki kavgaların, maç önce ve sonrasındaki kavgaların nedenleri kamuoyunda her zaman tartışılmıştır. Elbette bunları sadece spor programlarına bağlayamayız. Ancak izleyiciler, programlardaki yorumların, toplumdaki şiddeti artırdığına inanıyorlar" dedi.

Kanuna uymayana aynı hafta ceza

Akman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"RTÜK olarak 2008-2009 sezonunda özellikle futbolla ilgili spor yayınları için İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nce özel bir ekip kurulmuştur. Geçmiş yıllardakinin dışında, hafta sonunda yapılan bu programlar anında değerlendirilerek ilk kurul toplantısına alınacak, içerik itibariyle kanunumuzdaki ilkelere aykırı yayın yapanlar o hafta gerekli cezaya muhatap kılınacaktır. Sezon başlamadan yapılan birkaç program bizi ürkütmüş, korkutmuştur. Geçmişteki yapılan birtakım uygulamalardan ders alınmadığı gözlenmiştir. Tamamen reyting amaçlı, izleyiciyi ekran başında tutabilmek için yapılan, içeriği ceviz kabuğunu doldurmayacak bu programların, toplumdaki şiddeti artırdığı gerçeği göz önünde bulundurularak değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır.

Türkiye'deki futbolda yaşanan olumsuzlukların tek kaynağı medya ve TV yayınları denemez, ancak buna olumsuz katkı sağlayan varsa biz bunlarla mücadele edeceğiz."

 

Maç öncesi ve sonrası demeç yok

Toplantıda konuşan Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ise kulüp başkanlarıyla Eylül ayının 10'unda toplantı yapacağını belirterek, "Kulüpler olarak üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz. Amacımız Türk futbolunun ileri gitmesidir. Bununla ilgili gerekeni yapacağız" dedi.

Federasyona destek olarak Türk futbolunun yapılanmasını sağlayacaklarını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bunu yaparken de medyanın desteğine ihtiyacımız var. Kulüp başkanları ve yöneticiler olarak maçtan önce ve sonra demeçler vermeyeceğiz, ortamı germeyeceğiz. Hakemler hakkında, disiplin, tahkim ve diğer kurullar arasında bir sorun olursa medya önünde değil kurullarla görüşerek doğrunun bulunması için çalışmalar yapacağız. Spor basını ve RTÜK başkanından beklentilerimiz var. Sporun bir şov, eğlence olduğunu görmeliyiz. Tribünlere ailelerin, çocukların gelmesini sağlamalıyız. Holiganlara gazetelerde yazı yazdırmamalıyız. Spor programlarının eğitici olmasında fayda görüyorum. Eleştiri her zaman yapılmalıdır. Eleştiri olduğu yerde gelişme de olur, ama bunlar yapıcı olmalı. RTÜK seviyeli, kaliteli, argoya yer verilmeyen program yapılmasını sağlamalıdır. Şiddet içeren görüntülerin yayınlanmaması gerek. RTÜK'ten maçlardaki kavgalar, kötü ve çirkin görüntülerin basında yer almamasını, tarafsız yayınların yapılmasını, eğitici ve düzeyli programların yapılmasını takip etmelerini beklemekteyiz."

Lig TV Genel Müdürü Şansal Büyüka ise federasyon ve kulüplerle görüştüğünü, yeni futbol sezonunda maç öncesi ve sonunda yönetici ve başkan demeçlerini yayınlamayacaklarını, Türk futbolunun daha gergin ortamlara gitmemesi ve huzur ortamında yarışması adına böyle bir kararı uygulamaya çalışacaklarını anlattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap