6 °C

Strauss-Kahn'ın tutuklanması euroyu vurdu

IMF Başkanı'nın tutuklanmasına ilişkin yatırımcıların, 'euro bölgesindeki borç krizi daha da zorlaşacak' yorumunu yapması sonucu, euro Asya pazarlarında düştü.

Strauss-Kahn'ın tutuklanması euroyu vurdu

NEW YORK - IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, hafta sonunda New York'ta cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanması, euronun bu sabah Asya pazarlarında düşmesine neden oldu.

Tutuklama olayının yatırımcılar tarafından euro bölgesinin borç krizinin düzeltilmesi çabalarını zorlaştıracağı şeklinde değerlendirilmesi üzerine, cuma akşamı New York'ta 1,4108 Amerikan doları olan euro bu sabah Tokyo'da 1,4056 Amerikan dolarına düştü. Euro, Japon yeni karşısında da 113,99 yenden 113,61 yene değer kaybetti.

Başkanının New York'ta tutuklanmasıyla zor duruma düşen IMF ise, olayın ele alınacağı gayrıresmi yönetim kurulu toplantısının dün akşamdan bugüne ertelendiğini açıkladı.

Ayrıca IMF başkanı, bugün Brüksel'de euro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan konusunda yapacağı çok önemli bir toplantıya katılacaktı. IMF'nin Washington'daki merkezinden, bu toplantıya kuruluşun Avrupa'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nimet Shafik'in katılacağı bildirildi.

New York polisinden bir yetkili de, şikayetçi otel çalışanının 2806 numaralı süite, Strauss-Khan'ın duş aldığı sırada boş sanarak girdiğini anlattı. Polis yetkilisinin açıklamasına göre, ''IMF başkanı kadına arkadan yaklaştı ve uygunsuz bir biçimde dokundu. Kadını cinsel bir eyleme zorladı.''

Avukatları vargüçleriyle savunacaklar

Öte yandan cinsel saldırı suçlamasıyla New York'ta tutuklanan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın elleri kelepçeli vaziyette Harlem'de bir polis karakolundan çıkarılarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü bildirildi.

Basın mensupları, Air France uçağına binmeden önce tutuklanan IMF Başkanı'nın yaklaşık 30 saattir tutulduğu karakoldan elleri arkadan kelepçeli çıktığını ve yorgun göründüğünü belirttiler.

Dominique Strauss-Kahn çıkışını bekleyen gazeteci ordusuna açıklama yapmazken, avukatları, müvekkillerinin kendisine yönelik suçlamaları vargücüyle savunacağını söylediler.

Avukatları, dün akşam yargıç karşısına çıkarılması beklenen Strauss-Kahn'ın yeni testler yapılacağı için bugün mahkemeye çıkarılacağını belirttiler.

New York polisi de, yeni DNA izleri bulabilmek amacıyla IMF Başkanı'nın kıyafetlerini inceleyebilmek için mahkemeden yeni bir izin aldı. New York polis sözcüsü John Grimpel, bulunabilecek yeni DNA izlerinin saç, sperm veya buna benzer bir kanıt olabileceğini belirterek, ayrıca vücut taraması yapmak için de yeni bir mahkeme izni almayı umduklarını söyledi.

Kendisine yönelik cinsel saldırı suçlaması karşısında Strauss-Kahn'ın diplomatik dokunulmazlığı bulunmadığını söyleyen Grimpel, Harlem'deki cinsel saldırı suçlularının götürüldüğü merkezde tutulan IMF Başkanı'nın bugün TSİ 17.30'da mahkemeye çıkarılacağını, kefaletle serbest bırakılıp bırakılmayacağı kararının ise hakime ait olduğunu kaydetti.

Bu arada, bir başka polis yetkilisi de, Strauss-Kahn'ı kendisine cinsel saldırıyla suçlayan New York'ta Sofitel tarafından işletilen otelde kat görevlisi olarak çalışan kadının IMF Başkanı'nı teşhis ettiğini belirtti.

32 yaşındaki otel çalışanının Strauss-Kahn'ı bir grup erkeğin arasından teşhis edip tanıdığı kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.