12 °C

Sur'da çatışma: 1 şehit

Diyarbakır Sur İlçesi'nde çıkan çatışmada bir uzman çavuş şehit olurken, bir uzman çavuş ve iki özel harekat polisi yaralandı.

Sur'da çatışma: 1 şehit

Diyarbakır'ı sokağa çıkma yasağı bulunan merkez Sur İlçesi'nde çıkan çatışmada, PKK'lıların keskin nişancı tüfeği Kanas ile açtığı ateşte 1 uzman çavuş şehit oldu, 1 uzman çavuş ve 2 polis yaralandı.

Merkez Sur İlçesi'nde bariktaların kaldırılması, hendekleri kapatılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık günü alınan, 11 Aralık cuma günü 17 saat ara verildikten sonra tekrar ilan edilen sokağa çıkma yasağının 17'inci gününde çatışma çıktı.Bu sabah saatlerinde 7'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı askerler, polis ve jandarma harekat timleri operasyonlarını sürdürürken, Yıkıkkaya Sokak üzerinde PKK'lılar tarafından keskin nişancı tüfeği Kanas ile açtığı ateşte 2 uzman çavuş yaralanırken, güvenlik güçlerini de anında karşılık verdi.

Diğer askerin durumu iyi

Çatışma nedeniyle ambulansların bir süre giremediği bölgede yaralı askerler, daha sonra alınarak ambulansla alınarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Askerlerden durumu ağır olan uzman çavuş doktorların tüm müdahalesine rağmen şehit oldu. Diğer yaralı uzman çavuş ise, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde götürülerek tedavi altına alınırken durumunun iyi olduğu belirtildi.

Sur İlçesi'nde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasındaki çatışmalar yer yer devam ederken, ilçeden silah ve patlama sesleri duyuluyor.

TSK'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ı sokağa çıkma yasağı bulunan merkez Sur İlçesi'nde 1 uzman çavuşun şehit olduğu, 1 uzman çavuşun da yaralandığı saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "19 Aralık 2015 tarihinde saat 10.30'da Diyarbakır ili Sur ilçesinde icra edilen operasyon kapsamında bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yaralı silah arkadaşımız derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavisine devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, olayda yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz" denildi.

2 polis yaralandı

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde PKK'lıların Kanas ile açtığı ateşte uzman çavuş Yaşar Yeniören'in şehit olması, 1 uzman çavuşun da yaralanması ardından çatışmalar yer yer sürüyor. 

Çatışmalar sırasında PKK'lıların attığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şarapnel parçalarının isabet ettiği 2 özel harekat polis memuru yaralandı. Yaralı polisler Diyarbakır Asker Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınırken, hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı. 

Sur'da PKK'lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar devam ederken, silah ve patlama sesleri duyuluyor.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.