7 °C

TAG Otoyolu'nda nakit ödeme kalkıyor

TAG Otoyolu'nda 22 Kasım'dan itibaren tüm geçişler OGS ve KGS ile yapılacak.

TAG Otoyolu'nda nakit ödeme kalkıyor

ADANA - İstanbul-Ankara ile İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme'den sonra Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu'daki Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda da nakit ödeme sisteminin 22 Kasım tarihinden itibaren kaldırılması kararlaştırıldı.

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Genel Müdürlüğü bir süre önce başlattığı otoyollardaki nakit ödeme sistemi kaldırılması çalışmalarını Anadolu'daki otoyollarına kaydırdı.

Bu kapsamda, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda da 22 Kasım Pazartesi gününden itibaren nakit ödeme sisteminin kaldırılması kararlaştırıldı. Bu tarihten itibaren tüm geçişler, Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile yapılacak.

Bu arada, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü anılan kesimlerdeki Ücret Toplama İstasyonlarına "22 Kasım 2010 tarihi itibari ile nakit geçiş olmayacaktır. OGS veya KGS abonesi olunuz" yazılı bez afişler asarak sürücüleri uyarmaya başladı.

Karayolları yetkilileri, anılan kesimlerde otoyol kullanıcılarının uygulama başlangıcında oluşması muhtemel talep yoğunluğu nedeniyle mağdur olmamaları için, OGS ve KGS'de bankacılık hizmeti veren banka şubelerinde yeterli miktarlarda Elektronik Etiket ve KGS kartları bulundurmalarının sağlandığını söylediler.

Gişelerde de TCK-KGS kart satış ve dolum hizmeti verildiğini belirten yetkililer, otoyol kullanıcılarının gişelerde mağdur olmamaları için ilgili bankalara müracaat ederek OGS veya KGS abonesi olmalarını istediler.

Bu arada, kararın sürücülerin zaman kaybını önlemek, trafikte akışı sağlayarak kuyrukları en aza indirmek, gişelerdeki "dur-kalk"lara son vererek araçlardan çevreye salınan egzoz gazı ve hava kirliliğini azaltmak, akaryakıt tüketiminde tasarruf sağlayarak ekonomik kayıpların önüne geçmek amacıyla alındığı belirtildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.