Taksilere kamera takılması kararına tepki

Taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmesini isteyen TŞOF Başkanı Apaydın, uygulamanın otobüs ve minibüslerde sınırlı tutulması gerektiğini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kamera uygulamasının otobüs ve minibüs taşımacılığıyla sınırlı tutularak, taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Taksilerin ulaşım sektöründe kişilerin tercih ettikleri bağımsız ve bireysel talep üzerine hizmet sağlayan araçlar olduğunu belirten Apaydın, bu taşıtlara kamera takılmasının doğru bir uygulama olmayacağını ifade etti.

Özel hayatın gizliliği gerekçe gösteriliyor

Takside kamera uygulamasının özel hayatın gizliğine de aykırı olduğunu ileri süren Apaydın, "Taksi türü taşıtlarda ön dış ve özellikle de iç kamera cihazının bulundurulması, anayasanın 20. maddesindeki 'Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz' hükmüyle koruma altına alınan özel hayatın gizliliğini de ortadan kaldıracaktır. Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir" şeklinde açıklamada bulundu.

Apaydın, taksiyle yolculuğu tercih eden vatandaşların "özel hayatın gizliliğini ihlal" nedeniyle hem taksiciler hem de uygulama konusundaki karar alıcılar aleyhine hukuki yollara müracaat edebileceklerini belirterek, "Taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmeli, uygulama yalnızca otobüs ve minibüs taşımacılığıyla sınırlandırılmalıdır. Kameralı taksi uygulaması durumunda kimse taksiye binmez ve bu da müşteri kaybı demektir" ifadesini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir