Taksim yasağını delen eylemcilere 11 yıl hapis talebi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde girişi yasaklanan Taksim Meydanı'na çevrede saklandıkları bir handan çıkarak giren Komünist Parti üyesi 34 kişi hakkında yürütülen soruşturma bir ay sonra tamamlandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Komünist Parti üyesi 34 kişi 'şüpheli' sıfatıyla yer alırken, 8 polis ise 'Müşteki' sıfatıyla yer aldı. 

Valiliğin kararı hatırlatıldı

1 Mayıs için Yenikapı'nın gösteri alanının olarak tahsis edildiği hatırlatılan iddianamede, Taksim'in iş yoğunluklu yer olduğu ve daha önceki gösterilerde çevre esnafının yoğun şekilde maddi olarak etkinlendiği, ayrıca göstericilerin güvenliğinin sağlanması hususunda yeterli tedbir alınamadığı ifade edildi. İstanbul Valiliğinin kararı ile Taksim alanının gösteri alanı kapsamı dışına çıkarıldığı ancak bir kısım işçi sendikaları temsilcilerine Taksim Anıtı'na çelenk koyma ve basın açıklaması yapması hususuna olur verildiği anımsatıldı.

"Hanın 4'üncü katını kiraladılar"

"Şüphelilerin alınan idari tedbirler nedeniyle Taksim alanına çıkıp izinsiz gösteri yapamayacağını ve polisin Taksim semtine çıkış yapan bütün cadde ve sokakların çıkış noktasını kontrol altında tutacağını anladığı ifade edilen iddianamede, Şüpheliler bir gün önceden Taksim Semti'ndeki hanın 4. katını şüphelilerden S.U.T. ve U.A.'nın 1 aylık süre ile ve sırf bu eylemde lojistik barınma merkezi olarak kullanmak üzere mülk sahibi M.C.Ö.'den kiraladıkları ifade edildi. İddianamede, kiralanan bu yerde şüphelilerden N.K., E.K.,E.K.,Ş.N.,H.O ve H.D. dışındaki diğer 27 şüphelinin bu adreste geceyi geçirdiği anlatıldı. 

"Polislere flamalarla saldırdılar" iddiası

Şüphelilerin 1 Mayıs günü saat 10.30'da ellerinde flamalarla, sloganlar atarak iş hanının Taksim semtine bakan kapısını açtıkları, ve koşarak dışarı çıktıkları ve Taksim Meydanı'na doğru yürüyerek izinsiz gösteri yapmak istedikleri anlatıldı. 

Şüphelilerin kendilerine engel olmaya çalışan müşteki polis memurlarına tekme tokat ve ellerindeki flamalarla saldırarak direndikleri iddia edilen iddianamede, kovalamaca sonucu şüphelilerin çeşitli noktalarda yakalandıkları anlatıldı. 

"Polise direnmedik"

"Şüpheliler geceyi geçirmek üzere saklandıkları işhanının 4. katın camına asılı vaziyete 3x6 boyunda beyaz zemin üzerine kırmızı yazı ile yazılı "Eşitlik özgürlük için, sömürü düzenini sıfıra" ibareli pankart astıkları da belirtilen iddianamede, şüphelilerin ifadelerinde Taksim Semtine temsilen bir kısım şahısların çıkıp çelenk koyabilecekleri yolundaki idari birimlerce basın organlarında yapılan açıklamaya istinaden geceyi geçirdikleri iş hanından ertesi gün Taksim Anıtı önüne gitmek istediklerini, polise direnmediklerini belirtikleri ifade edildi. 

11'er yıla kadar hapis istendi

İddianamede, 34 şüphelinin "Görevi yaptırmamak için direnme", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "İhtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ayrı ayrı 3 yıl 8 aydan 11'er yıla kadar hapsi istendi. İddianame İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Komünist Parti üyesi 34 şüpheli, 24 Aralık 2015'te hakim karşısına çıkacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir