6 °C

TBB Başkanı Feyzioğlu'na istifa çağrısı

"Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ile bir partinin kurultay yapma isteğinde bulunmasını birbiriyle uyumlu görmüyoruz" diyen Ankara Barosu Başkanı Canduran, TBB Başkanı Fezioğlu'na istifa çağrısında bulundu.

TBB Başkanı Feyzioğlu'na istifa çağrısı

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, "Avukatlığın ve hukukun sorunları boyu aşmışken hiç kimse oturup Türkiye Barolar Birliği altında siyaset yapmaya kalkmasın" dedi.

Canduran yaptığı açıklamada, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu, genel seçimlerin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla "tarafsızlığını kaybettiği" gerekçesiyle istifaya davet ettiklerini belirtti.

Fevzioğlu'nun sosyal medya üzerinden CHP'ye yönelik kurultay çağrısı yaptığını hatırlatan Canduran, "Sayın Başkan, Barolar Birliği Başkanlığı esnasında bir partinin üyesi olması vasfıyla siyasi bir açıklama yapıyor. Bir partinin olağanüstü kurultay yaparak başkanlık seçimini, kadroların değişmesini istiyor. TBB Başkanı'nın görevleri arasında bunu görmedik, avukatlık kanununa baktığınızda böyle bir şey yok" diye konuştu.

Hakan Canduran, Feyzioğlu'nu siyasette destekleyebileceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Eğer bu tavrına devam edecekse, siyasette kendisini her zaman destekleriz, başarılar dileriz ama bir Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ile bir partinin kurultay yapma isteğinde bulunmasını birbiriyle uyumlu görmüyoruz. Mesleğin sorunları bu kadar büyümüşken orada siyaset yapılmasını değil, mesleğimizle ilgili sorunlarla ilgilenilmesini istiyoruz. Avukatlığın ve hukukun sorunları boyu aşmışken hiç kimse oturup Türkiye Barolar Birliği altında siyaset yapmaya kalkmasın."

Feyzioğlu'nun açıklaması

Öte yandan, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise böyle bir konunun basın huzurunda tartışılmasını doğru bulmadığını belirterek, "Demokratik bir hakkımı kullanarak, koalisyon görüşmelerinde siyasi partilerin kırmızı çizgilerini ortaya koymasını istedim. Seçilirken bir siyasi partiye diyet borcu olanlar, bugün bu borcu hevesle ödemek için beni istifaya çağırmışlar. Ciddiye almıyorum" açıklamasını yaptı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.