TCDD 'yüzde 50'ye açıklık getirdi

'Banliyö ücretlerine yüzde 50 zam' haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildiren TCDD, sadece tekli jeton ücretinin 2 liradan 3 liraya çıkarıldığını kaydetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından, ''İstanbul'da banliyö ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığına'' ilişkin basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, 5216 sayılı yasa gereği şehir içi toplu taşıma ücretlerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlendiği ve TCDD'nin yasal olarak UKOME kararına uymak durumunda olduğu belirtildi.

Bu karar çerçevesinde; yolcuların yüzde 75'inin kullandığı ve bir yıldır sabit tutulan Akbil ve abonman ücretlerine yüzde 11 zam yapılarak, Akbil ücretlerinin 1,75 liradan 1,95 liraya çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, aylık tam abonman ücretinin 65 liradan 70 liraya, aylık genç abonman ücretinin ise 45 liradan 50 liraya yükseltildiği belirtildi.

İstanbul'daki diğer kent içi ulaşım modlarında da kullanılan tekli jetonun TCDD yolcularının sadece yüzde 25'i tarafından kullanıldığı vurgulanan açıklamada, kullanım maliyetinin yüksekliği ve Akbil ile abonman biletlerini özendirmek amacıyla yine UKOME kararıyla sadece tekli jeton ücretinin 2 liradan 3 liraya çıkarıldığı kaydedildi.

 

Etiketler