5 °C

TCG Sancaktar envanterdeki yerini aldı

Tuzla'da inşa edilen ve dünyanın en büyük amfibi çıkarma gemilerinden biri olan TCG Sancaktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

TCG Sancaktar envanterdeki yerini aldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Amfibi Gemi (LST) Tedarik Sözleşmesi kapsamında, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ (ADİK Tersanesi) tarafından inşa edilen tank çıkarma gemisi TCG Sancaktar, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. 

Nükleer korumalı

Sacaktar tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Geminin üst binası balistik korumalı. Sancaktar, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip. Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Sancaktar'da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı yer alıyor.

Elektriğini üretebiliyor

Sancaktar gemisinde, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 dizel makine, 2 ridakşınger, 2 şaft sistemi, 2 değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi bulunuyor. Gemide ayrıca, iki adet tünel tip baş itici bulunuyor. Gemide elektrik üretimi, 4 ana jeneratörle sağlanıyor. Gemide ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü de bulunuyor. Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi de yer alıyor. 

Sancaktar'ın teknik özellikleri
-Toplam Boy: 138.75 m
-Su Hattı Boyu: 130.80 m
-En: 19,60 m
-Deplasman: 7254 ton
-Maksimum Sürat: 18 knot
-Denizde Kalma: 15 knot sürat ile en az 5000 deniz mili; 30 gün
-Yatak Kapasitesi: 566 adet
-Personel Kapasitesi: Toplam 486 Kişi
-Gemi Personeli: 12 Subay, 51 Astsubay, 66 Er (Toplam 129 Kişi)
-Ortak Harekat Grubu Personeli: 17 Subay
-Amfibi Personel: 350 Kişi
-Taşıma Kapasitesi: 1200 ton çeşitli Yük/Araç

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.