TCMB'den sürpriz faiz indirimi

Borçlanma ve borç verme faizlerinde 25 baz puanlık indirim yapıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - TCMB'nin bugün sonuçlanan Para Politikası Kurulu'nda gösterge faiz olan repo oranı değiştirilmezken, TCMB'nin borçlanma ve borça verme faizleri 25'er baz puan aşağı çekildi.

Alınan kararın  “Para Politikası Çıkıs Stratejisi” kapsamında teknik faiz ayarlaması sürecinin ikinci adımının atılması için gerekli koşulların olustuğu degerlendirmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

TCMB'nin konuya ilişkin açıklamasında şöyle denildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının asagıdaki gibi belirlenmesine

karar vermistir:

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7 düzeyinde sabit tutulmustur.

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 6,50’den yüzde 6,25’e, borç verme faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 8,75’e indirilmistir.

c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 2,50’den yüzde 2,25’e, borç verme faiz oranı yüzde 12’den yüzde 11,75’e indirilmistir.

d) Açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8’den yüzde 7,75’e indirilmistir.

Son dönemde açıklanan veriler Temmuz Enflasyon Raporu’nda ortaya koyulan görünümle uyumlu bir seyir izlemektedir. İktisadi faaliyet yılın ikinci çeyreğindeki güçlü büyümenin ardından daha ılımlı bir toparlanma egilimine girmistir. Dış talebe iliskin belirsizlikler önemini korurken iç talep göreli olarak istikrarlı bir görünüm sergilemektedir. Bu çerçevede, imalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağı tahmin edilmektedir. İstihdam koşullarındaki iyileşme devam etmekle beraber işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunmaktadır.

Kurul, enflasyonun kısa vadede geçici bir artıŞ gösterdikten sonra yılın son çeyreğinden itibaren tekrar düşüş eğilimine gireceği öngörüsünü yinelemiştir. Temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin ise orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini sürdüreceği tahmin edilmektedir.

Bu gelişmeler doğrultusunda Kurul, politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerektigi yönündeki görüşünü teyid etmiştir. Öte yandan, piyasadaki likidite koşullarının öngörüldügü şekilde geliştiğini belirten Kurul, 14 Nisan 2010 tarihinde açıklanan “Para Politikası Çıkıs Stratejisi” kapsamında teknik faiz ayarlaması sürecinin ikinci adımının atılması için gerekli koşulların olustuğu degerlendirmesinde bulunarak faiz oranlarında yukarıda belirtilen değişikliklerin yapılmasına karar vermiştir. Ayrıca Kurul, 2010 yılının sonuna kadar tamamlanması öngörülen çıkış stratejisi kapsamındaki diğer düzenlemelerin de yürürlüğe koyulmasının uygun olacağını ifade etmiştir.

Enflasyon görünümüne iliskin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un gelecege yönelik duruşunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti sekiz iş günü içinde yayımlanacaktır."

Etiketler