Telefon dolandırıcıları yakalandı

Telefonla kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp vatandaşları dolandırdığı belirlenen suç örgütüne yönelik 13 il, 8 ilçede yapılan operasyonda 106 kişi gözaltına alındı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ADANA - Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerince telefonla kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp vatandaşları dolandırdığı belirlenen suç örgütüne yönelik 13 il, 8 ilçede yapılan operasyonda 106 kişi gözaltına alındı. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, çeşitli terör örgütlerinin adlarını kullanarak telefonla aradıkları vatandaşlara, kimlik veya hesap bilgilerinin kullanıldığını, soruşturma için verilen hesaba para yatırmaları gerektiğini belirtip dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

Vatandaşların şikayetleri üzerine çalışmaları başlatan ekipler, yaklaşık 7 ay süresince dolandırıcılık şebekesine yönelik fiziki ve teknik takip gerçekleştirdi. Yapılan istihbarat çalışmaları sonucu, jandarma ekiplerinin de desteğiyle 13 il, 8 ilçede 64 ayrı adrese eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda 106 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok miktarda 100 ve 200 TL'lik banknot, ziynet eşyası, banka dekontları, "açık hat" diye tabir edilen, başkaları adına bilgisi olmadan çıkartılan SIM kartlar ele geçirildi.

Soruşturma kapsamında 17 kişinin daha yakalanması için çalışma sürdürülürken, zanlıların, bu zamana kadar çok sayıda vatandaşı yaklaşık 3 milyon lira dolandırdığı belirlendi. "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyesi olmak, örgüt adına suç işlemek, nitelikli dolandırıcılık, tehdit ve hakaret, başkasına ait kimlik bilgilerini kullanmak" suçlamasıyla gözaltına alınan zanlılar, sorgulanmak üzere otobüslerle Adana'ya getirildi.

Genellikle kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtan dolandırıcılık şebekesinin üyelerinin, vatandaşlarla yaptıkları görüşmeleri Şanlıurfa'da "çağrı merkezi" gibi kullanılan evlerde gerçekleştirdikleri tespit edildi. Zanlıların günlük olarak sonu "00" ile biten herhangi bir numaradan başlayarak sırasıyla birer rakam yükselterek arama gerçekleştirdiği, buna kendi aralarında "sulama" dedikleri, telefondaki kişinin kontör yüklemeyi kabul etmesini de "hasat" olarak tabir ettikleri belirlendi. Gündemi yakından takip eden zanlıların, vatandaşları gündemdeki konularla kandırmaya çalıştığı, görüşme sırasında inandırıcı olması için telefondan duyulacak şekilde zaman zaman polis telsizi sesi de kullandıkları bildirildi.

(AA)